Hollanda’da Başörtülü Kadınlar İş Yerinde Günlük Olarak Ayrımcılığa Maruz Kalıyor

Radboud Üniversitesi'nden Yeni Araştırma, Başörtülü Kadınlara Yönelik Yaygın Ayrımcılığı Ortaya Koydu...


  • Kayıt: 11.06.2024 16:56:03 Güncelleme: 11.06.2024 17:00:20

Hollanda’da Başörtülü Kadınlar İş Yerinde Günlük Olarak Ayrımcılığa Maruz Kalıyor

Başörtüsü takan birçok Müslüman kadın, iş yerinde günlük olarak ayrımcılıkla karşılaşıyor. Bu durum, Radboud Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırma ile gözler önüne serildi. Araştırma, Sosyal İşler ve İstihdam Bakanı Karien van Gennip'in talebi üzerine gerçekleştirildi ve önceki yıllık ayrımcılık raporlarına dayanarak yapıldı. Bu raporlarda, Müslümanlara yönelik ayrımcılık şikayetlerinin arttığı belirtilmişti.

Bakan van Gennip, Temsilciler Meclisi'ne yazdığı bir mektupta, "Bu şikayetlerde, özellikle başörtüsü takan kadınlar için, dış görünüş büyük bir rol oynamaktadır," dedi. "Önceki veriler, başörtülü ve başörtüsüz Müslüman kadınların, Müslüman olmayan kadınlara kıyasla iş başvurularında çok daha sık reddedildiğini gösteriyordu." Yeni araştırma, bu mevcut durumu doğruluyor.

Tüm Sektörlerde Ayrımcılık

Ayrımcılık deneyimleri tüm sektörlerde görülüyor, ancak perakende, ekonomik ve ticari sektörlerde ve müşteri ilişkileri

gerektiren mesleklerde daha sık ve belirgin olarak yaşanıyor. İşverenler, hem etnik köken hem de cinsiyet temelinde önyargılara sahipler. Araştırmada, "Kötü iş ahlakı veya özel hayatta fazla bakım sorumlulukları gibi önyargılar" belirtildi.

Araştırma, Müslüman kökenli kadınların iş yerinde yaşadığı mikroagresyonları da vurguluyor. Mektupta, "Bu, genellikle açıkça görülmeyen, ancak ilgili Müslüman kadınlar için belirgin olan ince bir istenmeyen davranış biçimidir," denildi.

Bakan Harekete Geçmeye Çağırıyor

Bakan van Gennip, Ulusal Ayrımcılık ve Irkçılıkla Mücadele Koordinatörü'nden (NCDR) işverenlerle araştırma bulguları hakkında görüşmeler yapmasını istedi. Bu görüşmelerin sonuçları ve araştırma bulguları, olası bir sonraki Ulusal Ayrımcılık ve Irkçılıkla Mücadele Programı'na dahil edilebilir.

Bakan, bu yeni araştırma ile Müslüman kadınların günlük olarak yaşadığı ayrımcılığın daha fazla fark edilmesini ve bu eşitsizliklerin giderilmesi için somut adımlar atılmasını umuyor.

Amsterdam / Tarık OKAN