Hollanda'da Yeni Kabinenin Görev Dağılımı Belli Oldu: Göçmen Bakanı PVV'den!

Yeni Schoof kabinesinde PVV beş, VVD ve NSC dörder, BBB ise iki bakanlık alacak. Ayrıca 12 veya 13 devlet sekreteri atanacak...


  • Kayıt: 11.06.2024 18:04:09 Güncelleme: 11.06.2024 18:18:51

Hollanda'da Yeni Kabinenin Görev Dağılımı Belli Oldu: Göçmen Bakanı PVV'den!

Yeni Schoof kabinesinde PVV beş, VVD ve NSC dörder, BBB ise iki bakanlık alacak. Ayrıca 12 veya 13 devlet sekreteri atanacak. Bu bilgiler Lahey kaynakları tarafından NOS'a bildirildi. PVV, göçmenlik bakanını, VVD maliye bakanını ve BBB tarım bakanını belirleyecek. İçişleri Bakanlığı ise NSC'ye gidecek.

PVV

PVV beş bakanlık alacak: Göçmenlik, Sağlık, Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği, Ekonomik İşler ve Altyapı. Ayrıca PVV, Sağlık, Adalet, İçişleri ve Altyapı alanlarında da dört devlet sekreteri atayacak.

VVD

VVD dört bakanlık alacak: Maliye dışında, Adalet, Savunma ve yeni isimle İklim ve Yeşil Büyüme Bakanlıklarını alacak. VVD, Eğitim, Sosyal İşler ve Sağlık, Refah ve Spor alanlarında üç devlet sekreteri belirleyecek.

NSC

NSC dört bakanlık alacak: İçişleri, Dışişleri, Sosyal İşler ve Eğitim. NSC ayrıca Maliye ve Adalet alanlarında üç devlet sekreteri atayacak.

BBB

BBB iki bakanlık alacak: Tarım ve Konut. BBB ayrıca Tarım ve Savunma ile henüz belirlenmemiş bir bakanlıkta üç devlet sekreteri atayacak. Böylece BBB, hem Tarım Bakanı hem de Tarım Devlet Sekreterine sahip olacak.

Dört Başbakan Yardımcısı

PVV için başbakan yardımcısının kim olacağı henüz belli değil, ancak Gidi Markuszower'in adı geçiyor. Kendisi ayrıca Göçmenlik Bakanı da olabilir. Sophie Hermans (VVD) İklim Bakanı ve başbakan yardımcısı olacak. NSC Milletvekili Eddy van Hijum'un Sosyal İşler Bakanı ve başbakan yardımcısı olacağı söyleniyor. BBB'den Mona Keijzer da başbakan yardımcısı ve Konut Bakanı olarak düşünülüyor.

Diğer dikkat çeken isimler arasında, Fleur Agema (PVV) Sağlık Bakanı, Eelco Heinen (VVD) Maliye Bakanı, Ruben Brekelmans (VVD) Savunma Bakanı olarak öne çıkıyor. VVD'den eski başbakan danışmanı David van Weel'in Adalet Bakanı olacağı konuşuluyor. NSC'den Folkert Idsinga'nın Maliye Devlet Sekreteri, Caspar Veldkamp'ın ise Dışişleri Bakanı olarak atanacağı düşünülüyor.

Lahey/Furkan TURGUT