Türk İşverenler ve Expatlar Amsterdam’da Buluştu!

Kırmızı Beyaz Buluşmalar kapsamında bu yıl ilki düzenlenen İşveren – Expat Buluşması, 12 Haziran 2024 Çarşamba gecesi Amsterdam Corendon Village Hotel’de gerçekleşti...


  • Kayıt: 13.06.2024 22:26:42 Güncelleme: 13.06.2024 22:49:19

Türk İşverenler ve Expatlar Amsterdam’da Buluştu!

Kırmızı Beyaz Buluşmalar kapsamında bu yıl ilki düzenlenen İşveren – Expat Buluşması, 12 Haziran 2024 Çarşamba gecesi Amsterdam Corendon Village Hotel’de gerçekleşti. Gecenin teması “yüksek nitelikli göçmen”di. Expatlık nedir, şartları ve avantajları nelerdir, hukuki ve vergisel boyutları nasıldır konuları uzmanlarca detaylı bir şekilde 200'ün üzerinde katılımcıya anlatıldı.

Geniş Katılım ve Önemli İsimler

Geceye, Türkiye Cumhuriyeti Amsterdam Başkonsolosluğu’nu temsilen Muavin Başkonsolos Ezgi Sevim, Lahey Eğitim Müşaviri Miyase Koyuncu Kaya, HOTİAD’dan Başkan Hikmet Gürcüoğlu, MÜSİAD’dan Yönetim Kurulu Üyesi Emin İskender, DTİK Hollanda Temsilcisi Ertan Torunoğulları, Horeca Bond adına Başkan Tarık Saki ve diğer önemli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile 200’ün üzerinde işveren, expat ve Hollanda’da öğrenim gören Türk öğrenci katıldı. Hollanda yerel Türk basının temsilcileri de gecede hazır bulundu.

Gecenin Ev Sahipleri

Gecenin ev sahipliğini expatlara danışmanlık hizmeti veren Nedwerk, Hollanda’nın önde gelen hukuk ofislerinden Ozkara Advocaten ve yaklaşık 10 yıldır Hollanda’da bordrolama hizmeti veren Control Payroll yaptı. 

Kırmızı Beyaz Buluşmalar kapsamında düzenlenen gecenin açılışını, Kırmızı Beyaz Buluşmalar organizasyon ekibi adına Semra Güngör ve Bilal Bal yaptı. Ardından kürsüye Amsterdam Muavin Konsolosu Ezgi Sevim davet edildi ve kendisi, Hollanda için Türk işverenleri ve Türk expatların öneminden bahsetti. Karşılıklı yakınlaşmanın ve dayanışmanın ne derece büyük etkiler ve faydalar yaratacağını vurguladı. 

Türkiye-Hollanda İşgücü Anlaşması'nın 60. Yılı

Sevim, Türkiye-Hollanda İşgücü Anlaşması'nın 60. yılını kutladıklarını belirterek, geçmişten günümüze Hollanda'da yaşayan Türk vatandaşlarının başarılarını vurguladı. Yeni gelen vatandaşların sorunlarını dinlemek ve çözüm yolları üretmek konusunda Başkonsoloslukların her zaman yanlarında olduğunu ifade etti. Başkonsolosluk hizmetleri, kariyer sohbetleri ve ücretsiz hukuk danışmanlığı gibi çeşitli desteklerin de sunulduğunu hatırlatan Sevim, katılımcılara Hollandaca öğrenmenin önemini ve yerel iş gücü piyasasına entegrasyonun gerekliliğini vurguladı.

Uzmanların Sunumları

Uzmanların sunumlarına geçildiğinde, önce Nedwerk ve Control Payroll adına Mükremin Metin expatlık ve vergisel konuları detaylıca anlattı.

Ardından, Ozkara Advocaten adına İsmet Özkara, Ankara Anlaşması, expatlık ve hukuki boyut temalı sunumunu etkinliğe katılan expatlara ve işverenlere gerçekleştirdi.

Etkileşimli Panel ve Deneyim Paylaşımı

Gecenin en etkileşimli ve soru-cevaplı bölümü olan panelin moderatörlüğünü, Nedwerk ve Control Payroll’dan Bilal Bal yaptı. Uzman konuklar Mükremin Metin ve İsmet Özkara’ya hazırladığı soruları keyifle sordu. Panele, Hollanda’da yaklaşık 2 senedir yaşayan Türk expatlardan Bülent Güneli de deneyimlerini paylaşmak üzere katıldı.

Güncel İstatistikler ve Gelecek Projeksiyonu

Gecenin son bölümü, Bilal Bal’ın hazırladığı “Güncel İstatistikler ve Gelecek Projeksiyonu” başlıklı sunumuydu. Hollanda’da toplam 90 binin üzerinde expat yaşadığını ifade eden Bal, her sene 25.000 yeni expatın Hollanda’ya çalışmak için geldiğini rakamlarla açıkladı.

Öğrencilere Destek ve Networking Fırsatları

Geceye katılan Türk öğrenciler de unutulmadı. Şanslı bir öğrenciye Türkiye gidiş dönüş uçak bileti çekilişle hediye edildi. Sunumların ve panellerin ardından, networking bölümü için Türk işverenler ve expatlar lounge alanında buluştu ve ikramlarla geceyi keyifli ve mutlu bir şekilde kapattılar.

Gelecek Etkinlikler

Kırmızı Beyaz Buluşmalar kapsamında bundan sonra da toplumun önem verdiği konular ele alınmaya devam edecek. İşveren – Expat Buluşması’nın ikincisi 2024 yılında tekrar düzenlenecek.

Amsterdam / Tarık OKAN