Hollanda ve Tacikistan'dan Sonra Azerbaycan'da 'Akraba Evliliğini' Yasakladı!

Akraba evliliklerinden doğacak çocuklarda görülmesi muhtemel sağlık riskleri nedeniyle, dünya çapında düzenlemeler devam ediyor. Hollanda ve Tacikistan'ın ardından Azerbaycan'dan da 'akraba evliliğine' yasak kararı geldi...


  • Kayıt: 14.06.2024 15:34:21 Güncelleme: 14.06.2024 15:34:21

Hollanda ve Tacikistan'dan Sonra Azerbaycan'da 'Akraba Evliliğini' Yasakladı!

Yeni düzenlemeyle birlikte Azerbaycan'da 'akraba evlilikleri' yasakalandı. Bu kapsamda arasında kan bağı olan kişilerin evliliğinin önüne engel konuldu. 

Akrabalık derecesi olarak aynı dededen olan çocuklar gösterildi! 

Hala, teyze, dayı ve amca çocuklarının evlenmesi yasaklandı!

Bakü yönetimi, bu kararla birlikte akraba evliliklerinden doğan çocuklarda görülen genetik hastalıkların yaygınlığını azaltmayı hedefliyor!

Peki, Akraba Evliliğinden Doğan Çocuklarda Hangi Hastalıklar Görülüyor?

Akraba evlilikleri, özellikle bazı toplumlarda ve kültürlerde yaygın bir uygulamadır. Ancak bu tür evlilikler, genetik hastalıkların ortaya çıkma riskini artırabilir. Akraba evliliği yapan çiftlerin çocuklarında görülen hastalıklar genellikle genetik kökenlidir ve bu hastalıklar genellikle ciddi ve tedavisi zor olabilir.

Akraba evliliklerinden doğan çocuklarda en sık görülen genetik hastalıklar arasında orak hücreli anemi, talasemi, kistik fibrozis ve Duchenne kas distrofisi bulunur. Bu hastalıklar genellikle yaşamı tehdit eder ve çocuğun yaşam kalitesini ciddi şekilde etkiler.

Uzmanlar akraba evliliklerinden doğan çocuklarda ayrıca, kromozomal bozukluklar ve nadir görülen hastalıkların da artış gösterdiğini vurguluyor!