Acture Group'un yaptığı araştırmaya göre, çalışanların yüzde onu, hasta olmadıkları halde kendilerini hasta olarak bildiriyor

Bu durumun en yaygın nedeni, işten dinlenmeye ihtiyaç duyan yorgun çalışanlar. Ayrıca işten kaçma isteği, kötü bir gece uykusu ve hatta akşamdan kalma olma durumu da bildirilen sebepler arasında yer alıyor...


  • Kayıt: 14.06.2024 21:34:26 Güncelleme: 14.06.2024 21:39:40

Hollanda'da Acture Group'un yaptığı araştırmaya göre, çalışanların yüzde onu, hasta olmadıkları halde kendilerini hasta olarak bildiriyor

Her beş çalışandan biri, gerçekten hasta olmamasına rağmen, kendini hasta olarak bildirmeyi düşündüğünü ifade etti. Ancak çoğu, bu durumu sonunda gerçekleştirmedi çünkü kendilerini meslektaşlarına karşı suçlu hissettiler. Birçok durumda, evden çalışmayı tercih ettiler.

Yorgun musunuz? Bu İşlerde Evde Kalmak Daha İyi Olabilir

Vitaal! şirketinde iş sağlığı doktoru olan Janet van Uem, yorgunluk nedeniyle hastalık izni almanın her zaman geçerli bir sebep olmadığını belirtiyor. "Genelde bu iyi bir sebep değildir, çünkü o zaman her genç ebeveyn sürekli hasta izni alırdı."

Ancak bazı işler için durum farklı olabilir. "Eğer Schiphol'de hava trafik kontrolörlüğü yapıyorsanız veya cerrah iseniz, yorgunluktan kaynaklanan bir hata büyük sonuçlar doğurabilir. Bu tür mesleklerde bazen evde kalmak akıllıca olabilir, ama elbette çok sık olmamak kaydıyla."

Sürekli Yorgun musunuz? Nedenini Araştırın

Van Uem, sürekli yorgunluk şikayeti olan insanlarla düzenli olarak konuşuyor. "Yük ve taşıma kapasitesi arasındaki denge bozulduğunda bu sorun ortaya çıkar. Bu dengenin neden bozulduğunu araştırmalısınız. Dayanamayacak duruma gelmenize neden olan bir değişiklik mi var?" Bu durum hem iş hem de özel hayatla ilgili olabilir.

Yorgunluk nedeniyle çalışmayan insanlar olduğu gibi, sürekli çalışan insanlar da var. İş sağlığı doktoru, bunun da iyi olmadığını belirtiyor. "Yorgunluk, başka bir şeyin belirtisi olabilir. Psikolojik sorunlarda sıkça görülür. Yorgunluk genellikle küçümsenir, ancak buna dikkat etmek gerekir."

Lahey / Furkan TURGUT