Hollanda Parlamentosu’ndan Surinamlılara Oturma İzni

Hollanda'da yıllardır belgesiz yaşayan yüzlerce Surinamlı için bir çözüm yolu göründü. Hollanda Temsilciler Meclisi, bu grup için bir düzenleme yapılması konusunda çoğunluk sağladı...


  • Kayıt: 19.06.2024 15:41:06 Güncelleme: 19.06.2024 15:59:27

Hollanda Parlamentosu’ndan Surinamlılara Oturma İzni

Bu kişiler, Surinam bağımsızlığını kazanmadan önce, ülke hâlâ Hollanda Krallığı'nın bir parçasıyken Hollandalı olarak doğmuşlardı. 1975'teki bağımsızlık ilanından sonra Hollanda'ya geldiler ve burada oturma izni almak için beş yıl süreleri vardı. Ancak çeşitli sebeplerle bu izinleri almayı başaramadılar.

Tahminlere göre, 600 ile 800 arası Surinamlı, Hollanda’da on yıllardır belgesiz olarak yaşıyor. Yakın zamanda bu kişilerden yüzü, durumlarına dikkat çekmek amacıyla oturma izni başvurusunda bulundu. Avukatları, "Sağlık sigortaları yok, evleri yok, çalışamıyorlar, hiçbir hakları yok" diyerek durumlarının ne kadar zor olduğunu vurguladı.

Acil Çözüm Gerekliliği

Temsilciler Meclisi'ndeki az bir çoğunluk, hızlı bir çözüm bulunması gerektiğini düşünüyor. 78 milletvekili, "Bu durumun acil ve trajik sonuçlara yol açtığını" belirterek bir düzenleme yapılması çağrısında bulundu. Bu çağrı, CDA milletvekili Henri Bontenbal tarafından yapıldı. Konuyla ilgili oylama Salı günü yapılacak.

Daha önce de bu grup için bir oturma izni planı yapılmıştı, ancak hükümetin düşmesiyle bu plan rafa kalktı. Yıllardır bu sorun için çözüm arayışı sürüyor.

Belgesiz Surinamlılar ve aileleri büyük bir endişe ve belirsizlik içinde yaşıyor. Avukat Eva Bezem, "Anneniz için sürekli etrafta polis olup olmadığını kontrol etmek zorunda kaldığınızı düşünün, pasaportunu soracaklar diye korkuyorsunuz" diyerek durumun ciddiyetini açıklamıştı.

Lahey / Tarık OKAN