Hollanda’da Kadınların yüzde 90’ı Toplu Taşıma İstasyonlarının Güvensizliğinden Şikayetçi: “Sürekli Mesajlaşıyormuş Gibi Yapıyorum”

Hollanda'da yapılan bir ankete göre, kadınların yüzde 90'ı toplu taşıma istasyonlarında kendilerini rahat hissetmiyor...


  • Kayıt: 20.06.2024 10:01:45 Güncelleme: 20.06.2024 10:01:45

Hollanda’da Kadınların yüzde 90’ı Toplu Taşıma İstasyonlarının Güvensizliğinden Şikayetçi: “Sürekli Mesajlaşıyormuş Gibi Yapıyorum”

Hollanda'da yapılan bir ankete göre, kadınların yüzde 90'ı toplu taşıma istasyonlarında kendilerini rahat hissetmiyor. Bu bulgular, KRO-NCRV'nin Pointer adlı televizyon programı ve bu site ile iş birliği içinde 7400'den fazla kadınla gerçekleştirilen anketten elde edildi. Kadınların yüzde 80'i genel olarak toplu taşıma araçlarını güvensiz buluyor.

Ankete katılan 7400'den fazla kadın, güvensiz hissettikleri yerleri bir harita üzerinde işaretledi. İstasyonlar ve toplu taşıma araçları en olumsuz sonuçları aldı. Ormanlar ve parklar da yüksek riskli bölgeler arasında yer alırken, gece hayatı mekanları da hemen ardından geliyor. Özellikle karanlık yerler, gece ve akşam saatlerinde kadınlara güvensizlik hissi veriyor. Metro, otobüs ve tren istasyonları bu konuda başı çekiyor. Bir ankete katılan Anne, metroda yanına oturan bir adamın mastürbasyon yapmaya başladığını belirtti. "Bunun olabileceğini şimdi biliyorum ve bu tiplerin teşhirci olduklarını anladım. Genelde daha ileri gitmezler ama yine de bana güvensizlik hissi verirler," diyor Anne.

Ankete katılan başka bir kadın, sık sık yoğun bir şekilde mesajlaşıyormuş veya telefonla konuşuyormuş gibi yaptığını söylüyor. Bazen gece dışarı çıktıktan sonra bir arkadaşını 'mazeret sevgilisi' olarak kullanıyor.

Toplu Taşıma Kaçınılmaz Olabiliyor

Ankete göre, kadınların üçte birinden fazlası toplu taşıma araçlarını güvensiz bulduğu için kullanmaktan kaçınıyor. Bu kadınlar, genellikle araba kullanıyor veya birileri tarafından alınmayı tercih ediyor. Ancak, bu her zaman mümkün olmuyor. Birçok kadın her gün iş, spor veya okul gibi nedenlerle tren kullanmak zorunda kalıyor. Ankete katılan bir kadın, "Gece geç saatlerde Haarlem istasyonunda aktarma yapmaktan kaçınıyorum," diyor. Daha uzun bir güzergahı tercih ettiğini belirtiyor. "Haarlem çok karanlık. Hiçbir gözetim yok ve kaçacak bir yer yok."

Güvenlik Algısı ve Kadınlar

Ankete göre, kadınların üçte birinden fazlası güvensizlik hissi nedeniyle toplu taşımadan kaçınıyor ve bu durum, varış noktalarına ulaşmak için daha fazla zaman harcamalarına neden oluyor. Ancak bu bulgular, NS tarafından yapılan ve istasyonlardaki güvenliği ölçen Stationsbelevingsmonitor gibi çalışmalarda yeterince yer almıyor. NS yetkilileri, güvenlikle ilgili sorularda cinsiyet ayrımı yapılmadığını ve hatta gelecekte bu soruyu tamamen kaldırmayı düşündüklerini belirtiyor. "Herkesin trenlerimizde ve istasyonlarımızda kendini güvende hissetmesini istiyoruz. Bu yüzden, erkekler/kadınlar/diğer gruplar için ayrı bir politika uygulamıyoruz," diyor bir NS sözcüsü.

Uzmanlardan Tepki

InHolland'da Halk Güveni ve Güvenlik Araştırmacısı Krista Schram, bu durumu eleştiriyor. "Kadınların güvenliği yeterince dikkate alınmıyor. Erkekler ve kadınlar güvenlik algısı konusunda çok farklı şeylere önem veriyor. Örneğin, kadınlar kameralar veya istasyondaki güvenlik görevlileri sayesinde kendilerini daha güvende hissetmiyor. Ancak, istasyonda gayri resmi sosyal kontrolün olması yardımcı olabiliyor," diyor Schram.

Pointer (KRO-NCRV) ve AD gazetesi, kadınların Hollanda'da kendilerini ne kadar güvende hissettiklerini araştırıyor. Hangi yerlerde güvensizlik hissedildiğini, bu yerlerin nerede bulunduğunu ve nelerin daha iyi olabileceğini haritalandırıyor. Araştırmamıza katılmak ve güvensiz bulduğunuz yerleri işaretlemek için bizimle iletişime geçin.

Amsterdam / Furkan TURGUT