Hollanda Başbakanı Rutte, NATO'nun yeni Genel Sekreteri oldu

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, NATO Genel Sekreterliği için bloğun 32 üyesinin tamamının onayını aldı...


  • Kayıt: 26.06.2024 19:53:12 Güncelleme: 26.06.2024 19:53:12

NATO'nun Genel Sekreterliği'ne Hollanda Başbakanı Mark Rutte atandı

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, NATO Genel Sekreterliği için bloğun 32 üyesinin tamamının onayını aldı. Rutte, "Trump'a fısıldayan adam", "Teflon Mark" ve "Bay Hayır" olarak nitelendiriliyor ve liderlerle kurduğu iyi ilişkilerle biliniyor. Rutte'nin 9-11 Temmuz'da yapılan NATO Liderler Zirvesi'nde yeni genel sekreter olarak tanıtılması bekleniyor.

NATO'nun internet sitesinden yapılan duyuruda, "26 Haziran 2024 Çarşamba günü Kuzey Atlantik Konseyi, Hollanda Başbakanı Mark Rutte'yi Jens Stoltenberg'in yerine NATO'nun bir sonraki Genel Sekreteri olarak atamaya karar verdi. Rutte, İttifak'ın başında geçirdiği on yılın ardından Stoltenberg'in görev süresinin dolacağı 1 Ekim 2024 tarihinden itibaren Genel Sekreterlik görevini üstlenecek" denildi.

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis de NATO Genel Sekreterliği için aday olduğunu açıklamıştı. Ancak geçen günlerde Iohannis'in adaylıktan çekilmesiyle Rutte'nin de görevi devralacağı kesinlik kazanmıştı.

Genel sekreterler toplantılara başkanlık eder ve konsensüsle işleyen örgütün sorunsuz çalışmasını sağlamak için üye ülkeler arasında hassas istişarelere rehberlik eder. NATO lideri aynı zamanda kararların uygulamaya konulmasını sağlar ve tüm üyeler adına konuşur.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmüştü

Rutte, 26 Nisan'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmüştü. Türkiye de NATO Genel Sekreterliği için Rutte'yi desteklediğini ittifak üyelerine bildirmişti.

Rutte, Erdoğan'la yaptığı görüşmenin ardından Türkiye'nin NATO'da çok önemli bir müttefik olduğunu ve ABD'nin ardından NATO bünyesindeki en büyük ikinci askeri gücü temsil ettiğini söylemişti.