Hollanda'da Konut Fiyatları Yeni Bir Rekor Kırdı

Geçtiğimiz ay, Hollanda'da konut fiyatları hızla yükselerek yeni bir rekor seviyeye ulaştı...


  • Kayıt: 27.06.2024 09:36:46 Güncelleme: 27.06.2024 09:36:46

Hollanda'da Konut Fiyatları Yeni Bir Rekor Kırdı

Geçtiğimiz ay, Hollanda'da konut fiyatları hızla yükselerek yeni bir rekor seviyeye ulaştı. Bu durumu, Hollanda İstatistik Kurumu (CBS) ve Kadastro açıkladı. Son zirve, Temmuz 2022'de görülmüştü ve o tarihten sonra artan mortgage faiz oranları nedeniyle fiyatlar bir miktar düşmüştü. Ancak Haziran 2023'ten bu yana, dar konut piyasasında fiyatlar yeniden yükselmeye başladı.

Ortalama Konut Fiyatı 445.430 Euroya Ulaştı

Mayıs 2024'te, mevcut bir konutun ortalama satış fiyatı 445.430 euro oldu. Bu, bir önceki zirveye göre yüzde 1,8'lik bir artış anlamına geliyor. CBS, bu rakamlarda konutların büyüklüğü gibi kalite farklılıklarının dikkate alınmadığını vurguluyor.

Konut Piyasasında Talep Arzdan Fazla

Yıllardır, satın almak isteyen kişi sayısı piyasadaki konut sayısından çok daha fazla. Bu durum, iki yıl öncesine kadar fiyatların hızla artmasına ve potansiyel alıcıların genellikle istenen fiyatın üzerine çıkmasına neden oluyordu. Tarihsel olarak düşük mortgage faiz oranları da alıcıların daha fazla kredi çekmesine olanak tanıdı.

Maaş Artışları ve Birikimler Fiyatları Etkiliyor

Konut fiyatlarının yeniden yükselmesinin sebeplerinden biri de konut sıkıntısının yanı sıra son dönemdeki büyük maaş artışları ve korona döneminden kalan birikimler. Sendikalar, artan gıda fiyatları gibi maliyetleri karşılamak için çalışanların daha yüksek maaşlara ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. Daha yüksek gelirler, insanların konut için daha yüksek teklifler verebilmesine olanak tanıyor.

Yıllık Artış Yüzde 8,6

Geçtiğimiz Mayıs ayında konut fiyatları, bir önceki yıla göre ortalama yüzde 8,6 arttı. Bu, bir önceki aya göre daha güçlü bir artış. Nisan ayında yıllık bazda yüzde 7,5'lik bir artış yaşanırken, Mart ayında bu oran yüzde 5,4'tü. Nisan 2024 ile karşılaştırıldığında, Mayıs ayında konutlar yüzde 1,1 daha pahalı hale geldi.

Satışlar Artıyor

Yüksek fiyatlara ve sınırlı arzına rağmen, geçen ay daha fazla konut el değiştirdi. Kadastro'ya göre, Mayıs 2023'e kıyasla yüzde 16,5 artışla 17.591 konut satıldı. Bu yılın ilk beş ayında ise 77.721 konut satışı gerçekleşti, bu da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14'lük bir artışa işaret ediyor.

Gelecek Beklentileri

CBS başekonomisti Peter Hein van Mulligen ve ING, konut fiyatlarının kısa sürede yeni bir rekor kırmasını beklediklerini daha önce dile getirmişlerdi. Hollanda Merkez Bankası (DNB), 2026 yılına kadar yıllık bazda en az yüzde 4'lük artışlar öngörüyor.

Amsterdam / Tarık OKAN

Attendee panel closed