Amsterdam, Turizm Kirliliği ile Mücadele İçin Yolcu Gemisi ve Turistik Tekne Sayısını Azaltıyor

Hollanda'nın başkenti Amsterdam, her yıl 20 milyondan fazla turisti ağırlayan bir şehir olarak turizm kirliliği ile mücadele amacıyla önemli bir adım atıyor...


  • Kayıt: 29.06.2024 19:22:44 Güncelleme: 29.06.2024 19:55:51

Amsterdam, Turizm Kirliliği ile Mücadele İçin Yolcu Gemisi ve Turistik Tekne Sayısını Azaltıyor

Hollanda'nın başkenti Amsterdam, her yıl 20 milyondan fazla turisti ağırlayan bir şehir olarak turizm kirliliği ile mücadele amacıyla önemli bir adım atıyor. Şehir yönetimi, kente gelen yolcu gemisi ve kanallarda dolaşan turistik tekne sayısını yarıya indirme kararı aldı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Merkez Tren İstasyonu yakınındaki Kruvaziyer Yolcu Terminali'ne (PTA) yılda en fazla 100 geminin yanaşmasına izin verilecek. Şu anda bu terminale yılda yaklaşık 190 gemi yanaşıyor. Amsterdam'a yanaşmasına izin verilmeyen gemiler ise Rotterdam'a yönlendirilecek. Bu karar, 2026 yılından itibaren uygulanmaya başlanacak.

Amsterdam Belediye Meclisi, kanalları ziyaret eden turistik tekne sayısını da yarıya indirme kararı aldı. 2028 yılından itibaren Amsterdam kanallarına en fazla 1,150 turistik teknenin girişine izin verilecek. 2011 yılında 1,327 olan bu sayı, 2023'te 2,125'e yükseldi. Belediye, herhangi bir önlem alınmazsa bu sayının daha da artacağını belirterek, turistik teknelerin sayısını azaltma kararı aldı. Ayrıca, bu teknelerin çevreye zarar vermeyen ve sürdürülebilir araçlardan oluşması koşulu getirildi.

Kanalları ziyaret eden turistik tekneler, yıllık yaklaşık 542 bin yolcu taşıyor. Yeni önlemler sayesinde bu rakam 271 bin kişi azalacak. Yolcu gemilerinin sayısının azaltılmasıyla Amsterdam'a gelen turist sayısında ne kadar bir düşüş olacağına dair ise henüz bir veri açıklanmadı.

Bu önlemlerin müzeler, yiyecek içecek sektörü ve diğer esnaf üzerinde belirli oranda gelir kaybına yol açacağı belirtiliyor. Amsterdam Belediyesi, kente gelen turist sayısının azaltılmasının mali sonuçlarını araştıracak ve buna yönelik bir plan hazırlayacak.

Belediye, Kruvaziyer Yolcu Terminali'nin 2035 yılına kadar şehir merkezinin dışına taşınmasını hedefliyor. Yeni terminalin, Amsterdam'ın batısındaki liman bölgesinde kurulması planlanıyor.

"Dengeli Turizm Yönetmeliği" kapsamında, Amsterdam'da yeni otel açılmasına izin verilmiyor ve mevcut otellerin yatak sayısı sınırlanıyor. Ayrıca, şehir merkezine tur otobüslerinin girişine de izin verilmiyor. Bu kararlar, kentin tarihi dokusunu koruma amacı taşıyor.