Karadeniz Rüzgarı Amsterdam'da Esti: KadırgaYayla Şenliği Coşkuyla Kutlandı

Amsterdam, bu yıl 14.Amsterdam Yayla Şenliği’ne ev sahipliği yaptı ve Platform Dergisi ile Kadın Dergisi olarak biz de bu coşkulu etkinliğin bir parçası olduk. Karadeniz kültürünün eşsiz zenginliklerini Amsterdam’a taşıyan şenlik, ilgiyle karşılandı...


  • Kayıt: 30.06.2024 11:41:13 Güncelleme: 30.06.2024 11:52:25

Karadeniz Rüzgarı Amsterdam'da Esti: KadırgaYayla Şenliği Coşkuyla Kutlandı

Karadeniz Bölgesi'nin özgün müziği ve enerjik dansı horon, şenlikte katılımcılara unutulmaz anlar yaşattı. 

Başkanın da belirttiği gibi, adeta Karadeniz fırtınası esti. Etkinliğe Karadeniz bölgesinden 11 sanatçı, yöresel müzikleriyle şenliğe renk kattı.

T.C. Amsterdam Başkonsolosu Mahmut Burak Ersoy’un da katıldığı etkinlikte, başkonsolos yaptığı konuşmada şenliklerin hayırlı olmasını dileyerek, “Kıymetli vatandaşlarımız, Öncelikle yayla şenliklerinizin hayırlı olmasını diliyorum. Başarılı, mutlu bir festival temenni ediyorum.

Malumunuz, yaz döneminin başlangıcındayız Amsterdam için. Yayla havası hakimdir Amsterdam’a. Siz de bir bakıma yayla havası içinde şenlikleri gerçekleştiriyorsunuz dedi.

Ersoy, konuşmasının devamında 2024 yılının Türkler için önemine vurgu yaparak, “Bu yıl, Türkiye ile Hollanda arasındaki dostluk anlaşmasının 100. yılını kutluyoruz. 

Ayrıca, Hollanda’ya büyüklerimizin göçünün 60. yılını kutluyoruz. 1964 yılında iş gücü anlaşmasıyla başlayan bu göç, bugün üçüncü ve dördüncü nesli yetiştiriyor. Bu birlikteliği ve beraberliği daha da güçlendirmek için bu tip şenlikler büyük önem taşıyor.” dedi.

Ersoy, etkinliğe katılan vatandaşlara teşekkür ederek, festivalin hayırlı ve uğurlu olmasını diledi. Karadeniz'in Amsterdam'daki bu coşkulu kutlaması, hem bölgenin kültürel zenginliklerini tanıttı hem de katılımcılara unutulmaz anlar yaşattı. Karadeniz’in ritmi ve melodileri, Amsterdam’da bir kez daha yankılandı ve katılımcılar bu eşsiz kültürel deneyimi bugünde doyasıya yaşayacak.

Amsterdam / Furkan TURGUT