Hollanda'da Yeni Kabine Yemin Ederek Göreve Başladı

Den Haag'daki Huis ten Bosch Sarayı'nda Kabine-Schoof'un bakanları ve devlet sekreterleri yemin etti...


  • Kayıt: 02.07.2024 09:48:39 Güncelleme: 02.07.2024 09:52:11

Hollanda'da Yeni Kabine Yemin Ederek Göreve Başladı

Den Haag'daki Huis ten Bosch Sarayı'nda Kabine-Schoof'un bakanları ve devlet sekreterleri yemin etti.

Kabine Kral Willem-Alexander'ın Huzurunda Yemin Etti

Yemin töreninde bakanlar ve devlet sekreterleri, Kral Willem-Alexander'ın huzurunda "Tanrı'nın kudretiyle bana yardım etmesini dilerim" veya "Bunu beyan eder ve taahhüt ederim" ifadelerini söylemek için sırayla öne çıktı. Yetkililer, ülkenin ikinci resmi dili olan Frizce olarak da yanıt verebiliyorlar. Yeni Tarım Bakanı Femke Wiersma ve Maliye ve Gümrükten Sorumlu Devlet Sekreteri Folkert Idsinga bu şekilde yemin etti.

Yeni Kabinenin Kompozisyonu

Sabah saatlerinde Schoof, Kraliyet Kararnamelerini imzaladı. Yeni kabine, 16 bakan ve 13 devlet sekreterinden oluşuyor. Bağımsız Başbakan Schoof'un yanı sıra PVV'den beş bakan ve dört devlet sekreteri, VVD'den dört bakan ve üç devlet sekreteri, NSC'den dört bakan ve üç devlet sekreteri ile BBB'den iki bakan ve üç devlet sekreteri bulunuyor.

Uzun Süren Bir Oluşum Süreci

Kabine oluşum süreci 223 gün sürdü. Bu nispeten uzun bir süre olmakla birlikte, bir rekor değil. Bir önceki dördüncü Rutte kabinesi, 299 gün sonra tamamlanmıştı. Yemin töreninin ardından geleneksel balkon sahnesi gerçekleşti. Bakanlar ve kral birlikte fotoğraf çektirdi.

Yeni Kabinenin Görevleri

Yeni bakanlar, önümüzdeki dönemde 'ana hatlar anlaşmasını' bir 'hükümet programına' dönüştürmek zorunda olacak. Dört partinin liderleri ise İkinci Meclis'te kalmaya devam edecekler.

Önceki Kabineye Teşekkür

VVD'li Mark Rutte liderliğindeki önceki kabineye, gelenek olduğu üzere "en onurlu şekilde" görevden ayrılma izni verildi. Bu kabine 10 Ocak 2022'den beri görevdeydi. Bir yıl önce iltica politikası üzerindeki anlaşmazlıklar nedeniyle düşmüştü. Rutte, yaklaşık on dört yıl boyunca başbakanlık yaptı ve 14 Ekim 2010'da göreve başlamıştı.

Lahey/Furkan TURGUT