Hollanda’da ‘Türkmen Gecesi’ Coşkuyla Kutlandı

Hollanda Türkmen Diaspora Derneği ve Kerkük Kültür Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği “Hollanda’da Türkmen Gecesi”, Utrecht Türk Kültür Merkezi'nde gerçekleşti...


  • Kayıt: 04.07.2024 16:34:23 Güncelleme: 04.07.2024 16:43:07

Hollanda’da ‘Türkmen Gecesi’ Coşkuyla Kutlandı

Hollanda Türkmen Diaspora Derneği ve Kerkük Kültür Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği “Hollanda’da Türkmen Gecesi”, Utrecht Türk Kültür Merkezi'nde gerçekleşti. Geceye Hollanda Türk Federasyon Genel Başkanı Murat Gedik, icra kurulu üyeleri ve Utrecht Türk Kültür Merkezi Başkanı Yavuz Çiftçibaşı da katılım sağladı.

Programda, Hollanda Türkmen Diaspora Derneği Başkanı Neşet Ahmet, yardımcısı Halil Otrakçi, Hollanda Türk Federasyon Genel Başkanı Murat Gedik ve Kerkük Kültür Derneği Başkanı Dr. Şemsettin Küzeci konuşmalar yaptılar. Gecenin ilerleyen saatlerinde Gazi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ömer Türkmenoğlu türküleriyle, Şemsettin Küzeci ise şiirleriyle katılımcılara keyifli anlar yaşattı.

Kerkük Toprağı Hediye Edildi

Gecenin en anlamlı anlarından biri, Kerkük Kültür Derneği Başkanı Dr. Şemsettin Küzeci'nin, Hollanda Türk Federasyon Genel Başkanı Murat Gedik’e Kerkük toprağı hediye etmesi oldu. Küzeci, “Türk dünyası’na göstermiş olduğu ilgi ve özellikle Irak Türkmenlerine vermiş olduğu destekten dolayı bu toprağı Murat Gedik Bey’e Kerkük’ten getirdim. Bu toprak Kerkük Kalesi’ndeki ‘Fuzuli Mescidi’nden alınmıştır. Fuzuli büyük bir Türk düşünürüdür ve hepimize ışık vermektedir,” diyerek hediyesini takdim etti.

Birlik ve Beraberlik Vurgusu

Gece boyunca yapılan konuşmalarda, Irak Türkmenlerinin kültürlerini yaşatma ve tanıtma çabaları vurgulandı. Katılımcılar, birlik ve beraberlik mesajları vererek, Türk dünyasının farklı coğrafyalardaki kardeşlerine destek olmanın önemine değindiler. Bu etkinlik, Hollanda'daki Türkmen topluluğu için hem kültürel hem de sosyal anlamda önemli bir buluşma noktası oldu.

Geleceğe Umutla Bakış

Türkmen Gecesi, Hollanda'daki Türkmen toplumunun bir araya gelerek kültürlerini yaşatmaları ve gelecek nesillere aktarmaları adına büyük bir adım olarak değerlendirildi. Etkinlik, katılımcılara hem duygusal anlar yaşattı hem de gelecek için umut verdi.

Utrecht / Tarık OKAN