Amsterdam’a Yaşlılar İçin Ek Konut Desteği

Amsterdam, yaşlıların konut ihtiyaçlarını karşılamak ve yaşam koşullarını iyileştirmek amacıyla devletten 1,5 milyon euro hibe alacak...


  • Kayıt: 06.07.2024 09:09:40 Güncelleme: 06.07.2024 09:20:43

Amsterdam’a Yaşlılar İçin Ek Konut Desteği

Amsterdam, yaşlıların konut ihtiyaçlarını karşılamak ve yaşam koşullarını iyileştirmek amacıyla devletten 1,5 milyon euro hibe alacak. Bu destek, "Uzun Yaşam Evleri" olarak adlandırılan yaşlılara uygun konut projelerine ayrılacak. Amaç, yaşlıların daha uzun süre bağımsız yaşayabileceği alanlar oluşturmak.

Yatırımlar ve Destekler

Bu hibeyi, özellikle "Uzun Yaşam Koçları"na yatırım yapmak için kullanılacak. Bu koçlar, yaşlıların ihtiyaçları ile belediyeler, sağlık ve sosyal hizmetler arasındaki bağlantıyı kurarak yaşlılara kişisel yardım ve destek sağlayacaklar. Ayrıca, yaşlıların sağlığını, refahını ve toplumsal katılımını artıracak aktiviteler düzenlemek için de bu fon kullanılacak.

Bağımsız Yaşamın Desteklenmesi

Gelecek yıllarda Amsterdam’da yaşayanların dörtte biri 65 yaş üstü olacak ve 85 yaş üstü nüfus iki katına çıkacak. Şu anda 65 yaş üstü nüfusun yarısından fazlası tam erişilebilir olmayan konutlarda yaşıyor. Bu nedenle, yaşlıların daha uzun süre bağımsız kalabilmelerini sağlamak amacıyla "Uzun Yaşam Evleri" projelerinde diğer paydaşlarla iş birliği yapıyoruz.

Uzun Yaşam Evleri Projesi

Uzun Yaşam Evleri, mevcut dairelerin yaşlıların ihtiyaçlarına uygun şekilde yeniden düzenlenmesiyle oluşturuluyor. Yapısal değişikliklerle daireler daha erişilebilir hale getiriliyor. Ayrıca, bu konutlarda yaşayanlar için sağlık ve destek hizmetleri sunulacak ve çeşitli aktivitelerle toplumsal katılım teşvik edilecek. Önümüzdeki yıllarda en az 20 adet bu tip daireyi tamamlamayı planlıyoruz ve 2030 yılına kadar bu sayıyı 30’a çıkarmayı hedefliyoruz.

Bu projeler sayesinde Amsterdam’da yaşlılar daha rahat ve bağımsız bir yaşam sürdürebilecekler.

Amsterdam / Furkan TURGUT