Hollanda'da Engellilerin İş ve Sosyal Hayata Katılımını Artırmaya Yönelik Adımlar

Hollanda'da nüfusun yaklaşık yüzde 10'u, yani yaklaşık 1 milyon 900 bin kişi, bir veya daha fazla engelle yaşamını sürdürüyor...


  • Kayıt: 08.07.2024 09:54:56 Güncelleme: 08.07.2024 09:56:30

Hollanda'da Engellilerin İş ve Sosyal Hayata Katılımını Artırmaya Yönelik Adımlar

Hollanda'da nüfusun yaklaşık yüzde 10'u, yani yaklaşık 1 milyon 900 bin kişi, bir veya daha fazla engelle yaşamını sürdürüyor. Ülkede engellilere yönelik konut, konaklama, misafirhane, engelliler köyü ve faaliyet merkezleri gibi hizmetler sunan 330'dan fazla bakım kurumu bulunuyor. 2024 yılı itibarıyla engelliler için ayrılan bütçe 13 milyar euroya ulaşmıştır.

Göçmenlerin Sağlık Sektörüne Katılımı

Son yıllarda, engelli bakımı alanında hizmet veren göçmenlerin sayısında önemli bir artış olmuştur. Bu durum, Hollanda'daki sağlık hizmetlerinin çeşitliliğini ve kapsamını genişletmektedir.

İş ve İstihdam Alanında Sağlık Raporları ve Kendi İşyeri Kurma İmkanı

Engelli bireyler, UWV kurumu tarafından verilen sağlık raporları ile çeşitli hak ve önceliklerden yararlanabiliyor. Ayrıca, kendi işyerini kurmak isteyen engelli bireyler, belediyelerden ve UWV'den destek alabiliyor.

SCP Raporu: İşverenlerin Duyarsızlığı

Hollanda Sosyal ve Kültürel Plan Bürosu’nun (SCP) 27 Haziran 2023 tarihli raporuna göre, işverenlerin yüzde 70'i engellilere yönelik istihdam düzenlemelerinden haberdar değil. Bu durum, işverenlerin engellileri işe almada kurumsal ayrımcılık yaptığını ortaya koymaktadır.

Lahey / Nejat SUCU