Hollanda'da Gıda Yoksulluğu: 450.000 Kişi İçin Yeterli Gıda Yok

“Bazen ay sonunda market alışverişi yapacak param kalmıyor,” diyor ismini vermek istemeyen bekar bir adam. Hollanda'da her gün binlerce aile, besleyici bir öğün hazırlayabilecek miyiz stresiyle yaşıyor...


  • Kayıt: 09.07.2024 09:33:11 Güncelleme: 09.07.2024 09:38:01

Hollanda'da Gıda Yoksulluğu: 450.000 Kişi İçin Yeterli Gıda Yok

“Bazen ay sonunda market alışverişi yapacak param kalmıyor,” diyor ismini vermek istemeyen bekar bir adam. Hollanda'da her gün binlerce aile, besleyici bir öğün hazırlayabilecek miyiz stresiyle yaşıyor. Dar bütçelerle jonglörlük yapan ebeveynler, çocuklarını tok bir şekilde okula gönderebileceklerinden emin olamıyorlar. Şu anda Hollanda'da 450.000'den fazla insan görünmez gıda yoksulluğu içinde yaşıyor; bu, düzenli gıda yardımına hak kazanamayan ama buna şiddetle ihtiyaç duyan kişilerin karşı karşıya olduğu bir durum.

Kira, elektrik, gaz ve diğer faturaları ödedikten sonra, bu ailelerin yiyecek için yeterli parası kalmıyor. Her gün sıcak bir yemek hazırlayabilmek için yeterli parayı bulamıyorlar. Yasal düzenlemelerdeki belirsizlikler ya da bir kişinin birkaç euro fazla kazanması nedeniyle, devlet yardımları gibi düzenli gıda yardımına hak kazanamıyorlar. Utanma ve yardım isteme cesaretinin olmaması da bu durumu daha da zorlaştırıyor. Ipsos ve I&O'nun Hollanda'da yaptığı gıda yardımı araştırmasına göre bu durum açıkça ortaya kondu.

Gıda Yoksulluğu Her Yerde

Gıda yoksulluğu hemen her yaş grubunda görülüyor, ancak en büyük sorun bekarlar ve çocuklu ailelerde. Ayrıca, gıda sıkıntısı çeken her beş kişiden biri büyük şehirlerde yaşıyor. 450.000 kişinin görünmez gıda yoksulluğu içinde yaşadığı tahmini bu araştırmaya dayanıyor. Adresi olmayan insanlar, evsizler ve oturma izni olmayanlar bu araştırmaya dahil edilmedi.

“Kronik hastalığım nedeniyle çalışamıyorum,” diyor araştırma için röportaj yapılan bir adam. “Önce sabit giderlerimi ödemek zorundayım. Sonra her ay yiyecek için ne kadar kaldığını görüyorum. Genellikle 20 ila 30 euro arasında bir miktar kalıyor, ama beklenmedik masraflar olduğunda bu miktar daha da azalıyor. Bazen market alışverişi yapamıyorum. O zaman sadece biraz limonata içiyor ve farklı yerlerden yiyecek bulmaya çalışıyorum,” diyerek günlük mali mücadelelerini ve gıda güvensizliğini açıklıyor.

Sessiz Bir Felaket

Bu durumun sadece bir sayıdan ibaret olmadığını belirten Kızılhaç Genel Müdürü Harm Goossens, “Bu, sessiz bir felaket,” diyor. “Gıda yoksulluğu içinde olan insanlar, market alışverişi yapacak yeterli parası olmadığı için yeterli yiyecek bulamıyorlar. Kendi öğünlerini atlayarak çocuklarının yemek yemesini sağlıyorlar. Son dönemde hükümet gıda yoksulluğu ve geçim güvencesi hakkında konuştu ama sorun hâlâ aynı büyüklükte. Herkesin yeterli ve çeşitli yiyeceğe hakkı var.”

Gıda Yoksulluğuna Karşı Alışveriş Kartları

Kızılhaç, gıda yoksulluğu içindeki insanları desteklemek için alışveriş kartları dağıtıyor. Yaklaşık 3 euro karşılığında insanlar süpermarketten yiyecek alabiliyorlar. Bu sayede, ihtiyaçlarına göre sağlıklı atıştırmalıklardan sıcak yemeklere kadar neye ihtiyaç duyuyorlarsa onu seçebiliyorlar. 2023 yılında 250.000'den fazla alışveriş kartı dağıtarak 30.000 kişiye altı aya kadar yardım sağladık. Bu sürenin sonunda, belediyeler gibi kalıcı çözümlerle onlara destek oluyoruz.

Amsterdam / Furkan TURGUT