Hollanda’da Kızıl Haç'tan Bir Milyon Alışveriş Kartı


  • Kayıt: 10.07.2024 08:52:54 Güncelleme: 10.07.2024 09:00:19

Hollanda’da Kızıl Haç'tan Bir Milyon Alışveriş Kartı

Hollanda'da Kızıl Haç tarafından dağıtılan alışveriş kartlarının sayısı 1 milyona ulaştı. Bu kartlar, maddi sıkıntılar nedeniyle günlük alışverişlerini yapmakta zorlanan insanlara veriliyor. Peki, bu kartların değeri ne kadar?

COVID-19 Döneminden Bugüne

Kızıl Haç, alışveriş kartlarını COVID-19 yılı olan 2020'den bu yana dağıtıyor. Noodhulporganisatie (Acil Yardım Kurumu), gıda yardımının gerekliliğinin azalmasını umuyordu. Ancak gerçekte, yardım görevlileri hala her hafta binlerce kişiye alışveriş kartı dağıtıyor.

Kızıl Haç, aynı zamanda (ve elbette) yurt dışındaki Hollandalılara da yardım ediyor. Örneğin, tatildeyken doğal afetlerle karşılaşanlara yardım sağlıyor. Kuruluş, yakın zamanda felaket dolu bir tatile nasıl hazırlanabileceğinize dair bir liste bile hazırladı.

Alışveriş Kartları: Güzel Ama Endişe Verici

Kızıl Haç, bu kartlarla yeterli yiyecek ve içecek alamayan Hollandalılara yardımcı oluyor. 2020 yılında, 'muhtemelen binlerce insana yardım edilebilir' diye düşünülmüştü. Kızıl Haç, bu yardıma duyulan ihtiyacın endişe verici olduğunu belirtiyor. Bu kartların değeri ise haftada 21,50 euro.

Kızıl Haç, bu kartları ülke genelinde 107 partner kuruluş aracılığıyla, örneğin mahalle evleri ve semt merkezleri, dağıtıyor. Bugün yapılan açıklamada, alışverişin pahalılaşması nedeniyle birçok kişinin yeterli gıdayı alacak parası olmadığını belirtiyor. "Meyve ve sebze artık lüks ürünler."

Gizli Gıda İhtiyacı

Kızıl Haç'ın önceki araştırmalarına göre, Hollanda'da şu anda 450.000 kişi gizli gıda yoksulluğu yaşıyor. Bu sayı 1 milyonun altında, ancak dağıtılan alışveriş kartları son dört yılı kapsıyor.

Yükselen Gıda Fiyatları

Kızıl Haç, geçtiğimiz ay gıda ürünlerindeki enflasyonun tekrar arttığını belirtiyor. Bu nedenle alışveriş kartlarına ihtiyaç devam ediyor. Bu kartlarla insanlar, haftada en azından 21,50 euro değerinde yiyecek ve içecek alabiliyorlar. Günlük sadece 3 euro, ama yine de bir şey.

COVID-19 ve Sonrası

Kızıl Haç, alışveriş kartlarını dağıtmaya, COVID-19 pandemisi sırasında birçok insan işini kaybetmeye başladığında başladı. Artan enflasyon ve enerji maliyetleri (2024'te bu maliyetler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz) nedeniyle aileler, son yıllarda sabit giderlerine daha fazla para harcıyor. Yiyecek, hane bütçesinin son kalemi haline geldi.

Alışveriş Kartı Bekleme Listesi

Kızıl Haç Ulusal Yardım Başkanı Suzanne Segaar, "Son yıllarda, binlerce haneye 1 milyondan fazla alışveriş kartı ile yardım ettik. Maalesef gıda ihtiyacının azalmadığını görüyoruz. Tam tersine, geçici destek bekleyen insanlar hala var." dedi.

Segaar, Kızıl Haç'ın gelecekle ilgili endişelerini dile getirdi. "Ayrıca okullar aracılığıyla alışveriş kartı sunuyoruz. 2023'ten bu yana Hollanda'da 600'den fazla okulda 35.000'den fazla çocuğa yardım ettik. Ancak bu programın yıl sonunda sona erme tehlikesi var. Hükümet, herkesin yeterli ve çeşitli yiyeceğe erişim hakkı olduğundan emin olmak için yapısal bir çözüm bulmalı."

Alışveriş Destekçisi Olun

Yoksul Hollandalılar için alışverişi kimin ödediğini merak ediyorsanız: bunu hep birlikte (maddi durumu elveren insanlar) yapıyoruz. Kızıl Haç, geçen yıldan bu yana insanları, yiyecek sıkıntısı çekenlere birkaç öğün bağışlamaya çağırıyor. Bu şekilde, günlük alışverişlerini yapmakta zorlanan insanlara, altı ay boyunca alışveriş kartı sağlıyorsunuz. Bu kişilere "alışveriş destekçisi" deniyor. Destekçi olarak, genç aileler, tek ebeveynli aileler ve yalnız yaşlılar gibi gruplara mali destek sağlıyorsunuz. Alışveriş destekçisi olmak, ayda 3 euro'dan başlıyor. Bu, NIBUD'a (Ulusal Bütçe Bilgilendirme Enstitüsü) göre bir öğüne eşdeğer.