Bedelli Askerlik Ücreti Açıklandı: İşte 2024 Yılı İkinci Dönem Bedeli

T.C. Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 2024 yılının ikinci altı ayı için bedelli askerlik ücretini açıkladı...


  • Kayıt: 11.07.2024 13:09:23 Güncelleme: 11.07.2024 13:21:36

Bedelli Askerlik Ücreti Açıklandı: İşte 2024 Yılı İkinci Dönem Bedeli

T.C. Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 2024 yılının ikinci altı ayı için bedelli askerlik ücretini açıkladı. Bakanlıktan yapılan duyuruya göre, bedelli askerlik ücreti 217 bin 871 lira 4 kuruş olarak belirlendi. 8 Temmuz itibarıyla bedelli askerlik başvuruları başlamış durumda.

Euro Cinsinden Bedelli Askerlik Ücreti

Bedelli askerlik ücretini euro cinsinden hesapladığımızda, güncel döviz kuru üzerinden (1 euro = 35,82 TL olarak alındığında), ücret yaklaşık olarak 6,084 euroya denk geliyor. 

Başvuru Süreci

8 Temmuz'da başlayan başvuru süreciyle, bedelli askerlik yapmak isteyen yükümlüler, belirlenen ücret karşılığında askerlik hizmetlerini yerine getirebilecekler. MSB, başvuruların nasıl yapılacağı ve süreç hakkında detaylı bilgilendirmeyi resmi internet sitesi ve ilgili askerlik şubeleri üzerinden paylaştı. Türkiye dışındaki Türk vatandaşları Konsolosluklarda işlemlerini yaptıra bilir.

Bu yeni ücretle birlikte, bedelli askerlik yapmak isteyenler için önemli bir maddi planlama gerekeceği görülüyor. Bedelli askerlik sistemi, belirli bir bedel karşılığında askerlik hizmetini kısa sürede tamamlama imkânı sunarak, özellikle iş dünyasında aktif olan gençler için cazip bir seçenek olmaya devam ediyor.

Amsterdam / Furkan TURGUT