TİKDF Başkanı İbrahim Görmez'in eşi vefat etti

Hollandalı Türkler için bir çok ilke imza atan eski Hollanda Türk İslam Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı İbrahim Görmez'in eşi Antonia-Reyhan hakkın rahmetine kavuştu.


  • Kayıt: 30.01.2015 10:03:00 Güncelleme: 30.01.2015 10:03:00

Hollandalı Türkler için bir çok ilke imza atan eski Hollanda Türk İslam Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı İbrahim Görmez'in eşi Antonia-Reyhan hakkın rahmetine kavuştu.

 

Hollanda’ya gelen ilk Türkler arasında bulunan duayen gazeteci İlhan Karaçay kendi gibi Hollanda'nın ilk Türkleri arasında bulunan değerli dostu İbrahim Görmez'in eşi Antonia-Reyhan'ın ölüm haberini duyunca "Eşim ölmüş kadar üzüldüm" dedi.

 

ACI HABER TEZ DUYULUR

 

Acı haber üzerine, üzüntüden kahrolduğunu söyleyen Karaçay, Görmez ailesi hakkında şu bilgileri verdi. Sevgili dostum İbrahim Görmez'in Facebook'taki mesajını gördüğüm zaman, tüylerim ürperdi ve gözlerim yaşardı. Görmez, biricik eşi Antonia-Reyhan'ı kaybettiğini şu cümlelerle dile getirmişti:

 

 

'Kulluzaikatulmevt, innalillah veinnaileyhi raciun'.

 

50 yılı aşkın can yoldaşım, çocuklarımızın annesi, benim canım Reyhan'ım hakka yürüdü. Mekanı cennet olsun. İnşaallah cennette buluşmak umidi ile...
30 ocak cuma günü Amsterdam Eyüp Sultan Camiinde, cuma namazından sonra cenaze namazı kılınıp Nieuweoster Mezarlığı Müslümanlar kısmında toprağa verilecektir.

 

 

MÜSLÜMANLIĞI KABUL ETMİŞ MUHTEREM HANIMEFENDİ!

 

Arşivimi karıştırdıkça gözlerim daha çok yaşarmaya başladı diyerek anlatmasını sürdüren duayen gazeteci İlhan Karaçay; "Dile kolay, Antonia-Reyhan'ı 1980 yılında tanımıştım. 1980'nin mart ayında yayınlanan 'Yabancı Evlilik-Mijn man komt uit Turkije' başlıklı seri röportajımda O'nlara geniş yer vermiştim.
Reyhan'ı, tam bir yıl önce, kitabımı hediye etmek için gittiğim evlerinde son kez görmüştüm.

 

 

Antonia-Reyhan bende öylesine bir iz bırakmıştı ki, O'nu her hatırladığımda, 'Müslümanlığı kabul etmiş, modern ve muhterem bir hanımefendi' olarak andım.
Bu sabah İbrahim'in mesajını kendi eşime nasıl anlatacağımı düşünmeye başlamışken, eşim bilgisayarıma yanaştı. Masadaki fotoğrafları görünce, 'Ne oldu' diye sordu. İnanın yanıt veremedim. Eşime sarıldım ve sadece ağladım.
Dedim ya, Reyhan'ın ölümüne, eşim ölmüş kadar üzüldüm" diyerek acısını dile getirdi.

 

Mustafa Toga / Amsterdam