Hollanda'daki Ucuz Elektriğin Bedelini Alman Tüketiciler Ödüyor

Almanya'da elektrik fiyatlarında yaşanan rekor artışlarda "tuhaf" bir gelişme daha ortaya çıktı.


  • Kayıt: 12.01.2013 16:45:00 Güncelleme: 12.01.2013 16:46:00

Almanya'da elektrik fiyatlarında yaşanan rekor artışlarda "tuhaf" bir gelişme daha ortaya çıktı. Buna göre Almanya'da halkın neredeyse ihtiyaç bile duymadığı çevreci elektriğin (Ökostrom) fiyatı artarken, Hollanda'da fiyatlar düşüyor.

 

Federal Elektrik ve Su Tedarikçileri Birliği'nden (BDEW) yapılan açıklamaya göre, geçen yıl 23 milyar kilovatsaat elektrik ihraç eden Almanya bunun 17,5 milyar kilovatsaatlik kısmını Hollanda'ya sattı.

 

Hollanda'ya satılan elektriğin büyük kısmı Almanya'daki rüzgar ve güneş enerjisi tesislerinden elde ediliyor.

 

Bu miktar iki kişilik 10 milyon hanenin bir yıllık elektrik ihtiyacını karşılamaya yetiyor.

 

Hollanda'ya satılan elektriğin büyük kısmı ise rüzgar ve güneş enerjisi tesislerinden elde edilen ve Almanya'da halkın ek kesintiler yoluyla altyapı maliyetini karşıladığı alternatif enerji kaynaklarından temin edildi.

 

ÜZERİNE BİR DE PARA ÖDENİYOR

 

Komşu ülkeler de Almanya'nın sahip olduğu fazladan alternatif enerjiyi neredeyse "hediye" olarak nitelenebilecek fiyatlardan alma imkanı elde etti. Son olarak geçtiğimiz Noel döneminde "Ökostrom" alan komşulara megavatsaat başına 200 Euro prim hediye edildi. Böylece Hollandalı tüketiciler ucuz elektrik kullanma imkanı elde etti.

 

ALMANYA'DA YÜZDE 33 ZAM, Hollanda'DA YÜZDE 22 İNDİRİM

 

Hollanda'da 2006 yılında kilovatsaati 21,09 Cent olan elektrik fiyatları 2011 yılına kadar yüzde 22 ucuzlayarak 16,4 Cent'e geriledi. Buna karşılık Almanya'da aynı dönemde yüzde 19'u aşan oranda zam gören elektriği kilovatsaati 25,98'e yükseldi. Artış oranı son olarak geçen yıl ise yüzde 33'e yükseldi.

 

BDEW Genel Müdürü Hildegard Müller konuya ilişkin açıklamasında, "Hollanda'daki fiyatlar, Almanya'daki fiyatlar arttığı için ucuzladı." diye konuştu.