2. Kırmızı Lale Film Festivali Rotterdam'da Başladı


  • Kayıt: 26.05.2014 20:42:00 Güncelleme: 26.05.2014 20:42:00

Türk filmlerinin Hollandalılara tanıtılması amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenen Kırmızı Lale Film Festivali, Rotterdam'da başladı.

 

Kültür Ve Turizm Bakanlığı ve Rotterdam Belediyesi'nin desteğiyle Hollanda Türkiye Kültür Vakfı tarafından düzenlenen ve 31 Mayıs'a kadar sürecek festivalde, uzun metrajlı, belgesel ve kısa filmlerden oluşan 32 Türk filmi izleyiciyle buluşacak.

 

Rotterdam'daki Lantaren Venster sinema salonunda düzenlenen ve yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın da katıldığı festivalin açılışında sinema sanatçısı Fatma Girik'e "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" verildi.

 

 

 

Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Sadık Arslan ve Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral'ın yanı sıra Türk ve Hollandalı seçkin davetli grubunun katıldığı festivalde sinemaseverler, Fransa'da Altın Palmiye ödülü alan yönetmen Nuri Bilge Ceylan'a yoğun ilgi gösterdi.

 

Yönetmen Onur Ünlü'nün "Sen Aydınlatırsın Geceyi" adlı filmiyle başlayan festivalin yarışma bölümünde yer alan Ferit Karahan'ın "Cennetten Kovulmak", Ramin Matin'in "Kusursuzlar", Serdar Temiz'in "Kutsal Bir Gün", Hüseyin Karabey'in "Sesime Gel" ve Reha Erdem'in "Şarkı Söyleyen Kadınlar" filmleri ödül almak için yarışacak.

 

Rotterdam dışında ilk kez Eindhoven ve Den Bosch kentlerinde de filmlerin gösterileceği festivalde, 5 kişilik jüri üyeleri tarafından yapılacak değerlendirme sonunda "En iyi Film", "En İyi Yönetmen" ve "Ustaya Saygı" alanlarında ödüller dağıtılacak.

 

Bu yıl festivalin "Yaşam Boyu Başarı Ödülü"ne layık görülen Fatma Girik, ödülü Soma'daki maden faciasında hayatlarını kaybeden işçiler adına aldığını söyledi.

 

 

 

Mutlu olduğunu kaydeden Girik, şöyle konuştu:

 

"Hem böyle bir ödül aldım hem de Nuri Bilge Ceylan'la birlikte olmak, onun ödül kazanması… Benim ülkemin yüz akı o. Şu anda ülkemde çok çeşitli olaylar oluyor. Biliyorsunuz madende '301' dediler, 307 kişinin öldüğü bir şeyde böyle çok cafcaflı laflar etmek biraz bana şey geliyor ama hayat da devam ediyor tabii. O yetmiyormuş gibi arkadan bir deprem yaşadık. Ben bu ödülü madende ölen işçilerimizin adına alıyorum."