Yaşamı kolaylaştıran ve maliyetini düşürmeye...


  • Kayıt: 30.01.2018 20:52:00 Güncelleme: 20.12.2020 13:04:47

Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet ATAÇ; Yaşamı kolaylaştıran ve maliyetini düşürmeye yardımcı olan yenilikçi uygulamalar içindeyiz

 

Alisa Çiçek AKYOL: Merhaba Başkanım, öncelikle bize röportaj için zaman ayırıp, gösterdiğiniz yakın ilgi için çok teşekkür ederiz. Sizi daha yakından tanımak istiyoruz. Bize kendinizden bahseder misiniz?

 

Başkan Ahmet ATAÇ: Eskişehir 'de doğdum. Maarif Koleji'ni bitirdikten sonra 1969 yılında İstanbul Diş Hekimliği Yüksek Okulu’ndan mezun oldum ve serbest Diş Hekimi olarak çalışma hayatına atıldım.1986 yılında Eskişehir-Kütahya-Afyon-Bilecik illeri Diş Hekimleri Odası Başkanı seçildim. 1994-1999 yıllarında Anadolu Üniversitesi Mediko-Sosyal Öğrenci Hastanesi’nde Diş Hekimi olarak görev aldı.

 


Türk Diş Hekimleri Birliği’nin çeşitli kademelerinde görev aldım. 1996-1997 ve 1998-1999 yıllarında Türk Diş Hekimleri Birliği 'Etik Komisyonu' üyeliğine seçildim. 2004-2009 yılları arasında Türk Diş Hekimleri Birliği Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı olarak görev yaptım.18 Nisan 1999 yılı yerel seçimlerinde DSP listesinden Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanlığı’na seçildim. 2004 yılına kadar Belediye Başkanlığı görevini sürdürdüm.29 Mart 2009 seçimlerinde aday olduğum DSP’den Eskişehir halkının büyük desteğiyle tekrar Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanlığı görevini üstlendim. 2011 yılı Şubat ayında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı törenle CHP ‘ye katıldım.

 


Tepebaşı Belediyesinin bölge-kent verileri ışığında kentsel fonksiyonlar arasında sağlanacak mevcut olanaklar ölçüsünde, kentlerin gelişim sürecini de dikkate alarak, kültür ve tabiat varlıkları ve tarihi dokuyu, kültürel, tarihsel, fiziksel özelliklere dayalı arazi kullanımı ve korunumu ilkelerine uygun, kamu yararı ve şehircilik ilkelerine bağlı yaşam kalitesini arttırıcı fiziki planlamalar yapılmıştır. Sosyal belediyecilik gereği; spor, dinlenme ve eğlence yerleri ile parklar yaparak, yaşlılar, özürlüler, kadınlar, gençler ve çocuklara yönelik sosyal ve kültürel hizmetler sunulmaktadır. Mesleki eğitim ve beceri kursları açarak, sağlık, eğitim ve kültür tesis ve binaları yaparak, mevcutları bakım onarım ile korumak ve tüm tesislerin işlevlerinin geliştirilmesine ilişkin projeler ve uygulamalar ile Tepebaşı Belediyesini önder ve örnek bir belediye konumuna gelmesini sağlama çabası içinde oldum. Yeniden aday olarak katıldığım 2014 yerel seçimlerinden Tepebaşında yaşayan halkın ne derece hoşnut olduğunun somut ve ölçülebilir ana göstergesi olarak, kamunun desteğini oldukça yükselterek çıkmış olup görevime halen devam etmekteyim.

 


Proje ve yatırımların hayata geçirilmesinde bilgi birikimi ve dayanışmanın yanında mali kaynaklarımızın doğru ve etkili kullanımı ile sürdürülebilir verimli ve yerinde çevre politikaları ve sağlıklı nesiller için oluşturduğumuz projeleri ile her geçen gün daha fazla yurttaşa genel hizmetler yanında sosyal kültürel ve sağlık hizmetlerini başarı ile ulaştırmaktayız. Tepebaşı Belediyesi, Tepebaşı bölgesinin, sivil toplum kuruluşlarının, okulların ve bölgede yaşayanların katkısı ile önemli bir değişimi yaşamaktadır. Bu olumlu değişim, Tepebaşı Belediyesi’nin temel üstyapı hizmetleri hızla tamamlanan ve sosyal-kültürel projelerle uluslararası arenada adından sıkça söz edilen bir belediye haline gelmesini ve tüm önemli ve stratejik yatırımları, modern alışveriş merkezlerini çeken ilgi odağı haline gelmiş bir ilçe olarak, "Hayat Tepebaşı’nda" sloganıyla anılmaya başlanmasını sağlamış ve bölgeyi cazibe merkezine dönüştürmüştür.


Tepebaşı Belediyesi, gerçekleştirdiği, "Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu", "Ulusal Sanat çalıştayı", "Enerji Etkin Bina", "Altın Ayaklar", "Evde Sağlık Hizmetleri", "Belde evleri", "Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi", "Yaşam Köyü ve Alzheimer Merkezi", "Behiç Erkin" ve "Efsane Es-Es 1965" spor kompleksleri, "Atilla Özer Karikatürlü Ev" Down sendromlu çocukların rehabilitasyonuna katkı sağlayan "Gökkuşağı Kafe", "23 Nisan Çocuk Sanat Merkezi" gibi birçok projeleriyle farklı ve başarılı çalışmalara imza atmaya devam etmektedir. Eski fabrikalar bölgesi olarak anılan alanda yaşanılabilir bir çevre, sağlıklı ve sürdürülebilir bir gelecek politikası ile üretilen proje ile bölge Eskişehir ‘in yeni yaşam merkezi olmaya şimdiden adaydır. Evli ve 3 çocuk babası olan Dt. Ahmet A