Bir çoğumuzun kullandığı Paracetamol’de kanserojen madde tespit edildi


  • Kayıt: 10.07.2020 15:56:00 Güncelleme: 20.12.2020 13:09:16

Bir çoğumuzun kullandığı Paracetamol’de kanserojen madde tespit edildi


Çin’de ki Anqiu Lu’an Pharmaceutical, kanserojen tespit edilen paracetamol hammaddeleri sattığı ortaya çıktı. Çin'deki Fabrika, Hollanda’da eczanelerde, süpermarketlerde, drogist lerde satılan milyonlarca paracetamol hapı için hammadde tedarik ediyordu.


Kanserojen madde içeren paracetamoller 2019 ilkbaharında üretildiği ve şu anda mağazalarda bulunan 36 milyon paracetamol hapını oluşturuyor. Dünyanın başka hangi ülkelerinde satışa çıkarıldığı bilinmiyor.


Avrupa gıda güvenliği gözlemcisi EFSA’nın yapmış olduğu açıklamada, günde birden fazla kontamine hapın kabul edilemez bir kanser riski taşıdığını belirtmektedir. Kullanılan hapın DNA’yı etkilediği ileri sürülüyor.


Hollanda İlaç Değerlendirme Kurulu (MEB) bu iddiaların doğru olmadığını söylüyor.


Bu iddiaya karşı Hollanda İlaç Değerlendirme Kuruluna (MEB) göre Paracetomol’la alakalı güvenilirlik sorunu yok. MEB'ye göre, yukarıda adı geçen kurum tarafından test edilen paracetamol içindeki para-kloroanilin (PCA) miktarı izin verilen miktarı aşmıyor. İlaç regülatörüne göre paracetamol kullanımının güvenliği tehlikeye düşmemiştir. Bu sınırı belirlerken en kötü ihtimalden hareket edilir. Bu da bir insanın ömrü boyunca maksimum paracetamol dozu kullandığı en kötü durum varsayılır. Bu sınır ihmal edilirse ancak bir riziko oluşabilir. Yaşamı boyunca günlük maksimum paracetamol dozu kullanan her 100.000 kişiden bir kişi kansere yakalanma tehlikesi taşıyabilir. 


Paracetamol, dünyada en yaygın olarak kullanılan ağrı kesici ve ateş ateş düşürücü olarak biliniyor.