Uğur Şahin merak edilen soruya yanıt verip tartışmalara nokta koydu

Hindistan'da ortaya çıkan Delta varyantı tüm planları alt üst etti. BionTech CEO'su ve mucidi Uğur Şahin aşı tartışmalarına değinerek endişeleri giderdi...


  • Kayıt: 10.08.2021 11:02:00 Güncelleme: 10.08.2021 11:02:00

Hindistan'da ortaya çıkan Delta varyantı tüm planları alt üst etti. BionTech CEO'su ve mucidi Uğur Şahin aşı tartışmalarına değinerek endişeleri giderdi.

Delta varyantı için BionTech'ten yapılan son dakika açıklaması endişeleri az da olsa giderdi.

Prof. Dr. Uğur Şahin bugün yaptığı açıklamada, aşıyı varyantlara karşı uyarlamanın henüz gerekli olmadığını söyleyerek tüm dünyaya raht bir nefes aldırdı.

Şahin'in açıklamaları şu şekilde;

Aşıda uyarlama yapılacak mı?

BioNTech-Pfizer tarafından geliştirilen birinci nesil Kovid-19 aşısı Delta da dahil olmak üzere hali hazırda dolaşımda olan varyantların hepsine karşı etkili. Bu sebepten dolayı aşımızda şu an için herhangi bir uyarlama çalışması yapmayı düşünmüyoruz.

Önümüzdeki 12 ay içinde, yeni varyantlar oluşursa aşıyı bu varyantlara göre uyarlamak söz konusu olabilir ancak şu anda buna ihtiyaç duymuyoruz." diyen Şahin, bunun ancak aşı varyantlar karşısında etkisiz kalırsa ve bu da deneyler ve saha verileriyle kanıtlanırsa bu yönde çalışma yapılabileceğini ifade etti.

Koronavirüs salgınında varyant oluşumunun ve hızla değişen verileri zamanlama konusunu oldukça önemli kıldığını söyleyen Şahin aceleci bir kararın yanlış sonuçlar doğurabileceğinin altını çizdi.

"Önümüzdeki üç ya da altı ay içinde yeni bir varyant ortaya çıkar ve baskın hale gelirse bizim şu anda yaptığımız değişiklik zararımıza olacaktır. Bu sebepten karar almadan önce çok sağlıklı bir değerlendirme yapmak şart." sözlerini kullandı.

Şahin, sözlerine şöyle devam etti:

Şu anda üçüncü takviye dozu için elimizde son derece sağlıklı veriler bulunmakta. Birinci nesil ana aşının varyantlara karşı etki oranı da oldukça yüksek. Bu veriler ışında ilerleyeceğiz.

BionTech ve Pfizer birlikte geliştirdikleri aşının takviye dozunun yeni dalgaların oluşumunun önüne geçtiğini vurgularken Fransa ve Almanya gibi ülkeler ileri yaştaki ve riskli gruptaki vatandaşları için üçüncü doz önereceklerini ve bununla ilgili takvimlerini açıklamış durumda.

BioNTech-Pfizer, şu ana kadar 100'den fazla ülkeye 1 milyar dozdan fazla aşı temin etti. Şirket yıl sonuna kadar kapasitesini 3 milyar doza çıkarmayı hedefliyor., 2022 içinse hedeflenen dozun yılda 4 milyar olacağı açıklandı.

KAYNAK: HÜRRİYET