Hollanda'da araştırma: Aşılılarda virüs daha az bulaşıyor

Hollanda'da yapılan bir araştırmada COVID-19'a yakalanan aşılı kişilerde boğaz ve burunlarında yüksek miktarda virüs bulunmasına rağmen bu virüslerin hepsinin bulaşıcı olmadığı tespit edildi...


  • Kayıt: 26.08.2021 10:28:58 Güncelleme: 26.08.2021 10:28:58

Hollanda'da yapılan bir araştırmada COVID-19'a yakalanan aşılı kişilerde boğaz ve burunlarında yüksek miktarda virüs bulunmasına rağmen bu virüslerin hepsinin bulaşıcı olmadığı tespit edildi.

Aşı karşıtlarının "Aşı olanlar da olmayanlar gibi COVID-19'u yayıyor" argümanı Hollanda'da yapılan yeni bir araştırmayla çürütüldü. Araştırmada aşılanan 24 bin 706 sağlık çalışanı arasından hafif ya da belirtisiz COVID-19 geçiren çoğu Delta varyantı 161 kişi incelendi.

Akşam'da yer alan habere göre, hastaların boğaz ve burun sürüntü numunelerinde virüs seviyelerinin orijinal COVID-19 geçiren aşısız sağlık çalışanlarınınki kadar yüksek olduğu görüldü.

KENDİNİ ÇOĞALTAMIYOR

Ancak araştırmacılar, test tüpü deneylerinde aşılanmış hastalardan alınan virüsün, aşılanmamış hastalardaki virüse göre kendini çoğaltmada daha az etkili olduğunu gördü. Yapılan değerlendirmede hala bulaştırıcı olmakla birlikte aşılı kişilerin COVID-19'a yakalanması durumunda virüs yayılımının azaldığı sonucuna varıldı. Britanya'da da yapılan bir araştırmada Delta varyantında tam aşılı kişilerin aşısızlar kadar virüs taşıyabildiği ortaya çıkmıştı.