700 Bin Hollandalı Sağlık Yardımı Başvurusu (Zorgtoeslag) Neden Yapmıyor?

Hollanda'da, bireyler ve ailelerin yıllık gelirine bağlı olarak verilen aylık "Zorgtoeslag" adlı sağlık yardımı desteğine hak kazanma potansiyeli olan insanlar, bu yardım için başvuru yapmıyorlar. Toplam 7 milyon Hollandalının, yıllık kazançlarına göre bu destek için başvurması gerekmektedir...


  • Kayıt: 31.08.2023 07:35:15 Güncelleme: 31.08.2023 08:42:06

700 Bin Hollandalı Sağlık Yardımı Başvurusu (Zorgtoeslag) Neden Yapmıyor?

Önceki yıllarda verilen sağlık yardımları (Zorgtoeslag), yıllar sonra yapılan denetimler sonucunda hak edilmeyen veya fazla alınan miktarlar, Hollanda Vergi Dairesi (Belastingdienst) tarafından geri alınmaktadır.

Hollanda basınında çıkan haberlere göre, son yıllarda kamuoyunu ve politik Lahey'i meşgul eden "Çocuk Bakım Yardımı Skandalı" (De Toeslagenaffaire), insanların bu yardımlara başvuruda bulunmamalarında olumsuz bir etki yarattığı düşünülmektedir.

Bu hakları araştırmak mümkün mü? Tabii ki, artık tüm başvuruları dijital olarak, DIGID kimliğimizle yapmamız gerekiyor. Ayrıca, sahip olduğumuz hakların ne kadar olduğunu başvuru yapmadan önce öğrenmemiz de mümkündür. İlgili web sayfası: Toeslagen (belastingdienst.nl).

Bu bilgi, en son 28.8.2023 tarihinde alınmıştır. Bu konuyla ilgili olarak hem Hollanda toplumu hem de Türk toplumu nasıl etkileniyor?

Hollanda'da Türk Dijital Toplumu ve Dijital Eksiklikleri

Hollanda toplumunda, bilgi ve dijital teknolojileri takip edemeyen belirli bir kesim, devlet, kurum ve sosyal medyanın sağladığı imkanlardan yeterince faydalanamamaktadır. Bu durum, kaş yaparken göz çıkarıldığı düşüncesini akla getirebilir. Hollanda toplumu, dünya genelinde var olan dijital teknolojiden geri kalmamış olsa da, özellikle yaş, dil ve teknoloji konusunda belirli sınırlamalar yaşanmaktadır.

Hollanda'da bilgi ve dijital beceri eksikliği yaşayan bir kesim mevcut. Bu kesim, bilgisayar teknolojilerini kullanmakta zorluk çeken, internet aboneliği olmayan ve dijital platformlardan yeterince faydalanamayan 4 milyon kişiden oluşuyor. Bu durum, sosyal hizmetlere erişimde ve devlet işlemlerinde zorluklar yaşanmasına neden olabiliyor.

Hollanda'da bilgi ve dijital bilgi eksikliği yaşayan insanlar arasında özellikle Türk göçmenlerinin sayısının yüksek olduğu bilinmektedir. Belediyeler ve kurumlar, bu kesime yönelik geniş destek sunmaktadır. Sosyal girişimcilik ve bilgisayar kullanım kursları gibi girişimlerle, dijital yaşamı daha renkli ve erişilebilir hale getirmek mümkündür.

İlerisi İçin Ne Yapmalı?

Hollanda'da 4 milyon kişinin bilgisayar ve dijital teknolojileri etkili bir şekilde kullanamadığı göz önüne alındığında, bu kesime yönelik destekleyici ve eğitici faaliyetler önem kazanıyor. Eğitim ve dijital beceriler konusunda yapılan girişimler, toplumun daha eşit ve erişilebilir bir şekilde dijital imkanlardan yararlanmasına yardımcı olabilir.

Saygılarımla,

Mustafa Nejat SUCU

Sosyal Hizmet Uzmanı