Hollanda’da Genç Girişimciler Arasında Tükenmişlik Riski Artıyor

KOBİ'lerin en az %67'sinde tükenmişlik riski artıyor. Bu, belirsiz ekonomik koşullar ve korona desteklerinin geri ödenmesi sorunlarından kaynaklanmaktadır...


  • Kayıt: 24.09.2023 09:27:02 Güncelleme: 24.09.2023 09:27:02

Hollanda’da Genç Girişimciler Arasında Tükenmişlik Riski Artıyor

 KOBİ'lerin en az %67'sinde tükenmişlik riski artıyor. Bu, belirsiz ekonomik koşullar ve korona desteklerinin geri ödenmesi sorunlarından kaynaklanmaktadır. Bu eğilim, ödeme hizmeti sağlayıcısı CCV tarafından beş yüz KOBİ üzerinde gerçekleştirilen bir araştırmada açıkça görülmüştür.

Dikkat çeken bir nokta ise girişimcilerin neredeyse tamamının (%94) zihinsel sağlıklarını ortalama veya çok iyi olarak değerlendirmeleridir. Ancak tükenmişlik değerlendirmesi, neredeyse üç KOBİ'den birinde tükenmişlik riskinin arttığını göstermektedir. Bu, kısmen finansal stresten kaynaklanmaktadır. Örneğin, neredeyse beş KOBİ girişimcisinden biri her ay faturalarını ödeyebilme endişesi taşımaktadır ve on KOBİ'den biri de alınan korona desteklerini geri ödeyip ödeyemeyeceğinden şüphe etmektedir.

Genç girişimciler arasında motivasyon ve anlam konularındaki şüpheler, tükenmişliğe daha fazla yatkınlığın arkasındaki nedenler gibi görünmektedir. Örneğin, işten keyif almama eğilimindedirler, işin topluma olan katkısı konusunda daha alaycı davranırlar ve motivasyon toplamakta daha fazla zorluk yaşarlar. Ayrıca, korona krizi girişimcilerin zihinsel refahı üzerinde de derin izler bırakmıştır. Altı KOBİ'den biri pandemi sürecinden bu yana artan stres ve depresyon yaşadığını ifade etmektedir.

AMSTERDAM / Tarık OKAN