Korona vakaları artıyor, ancak paniğe kapılmaya gerek yok

Son haftalarda korona vakalarının sayısı arttı, ancak bu paniğe kapılmak için bir neden değil. Günümüzde korona enfeksiyonu, başka bir solunum yolu enfeksiyonundan daha kötü değildir. Ancak, insanların başkalarına bulaştırmamaya dikkat etmesi gerekiyor...


  • Kayıt: 21.12.2023 20:22:10 Güncelleme: 21.12.2023 20:32:28

Korona vakaları artıyor, ancak paniğe kapılmaya gerek yok

RIVM tarafından yapılan araştırma, kanalizasyon suyunun son haftalarda giderek daha fazla korona parçacığı içerdiğini gösteriyor. Örneğin, 20 Kasım haftasında bir önceki haftaya göre yüzde 12 daha fazla virüs parçacığı bulundu.

Enfeksiyon Radarı ayrıca korona testi pozitif çıkan kişi sayısının son haftalarda biraz arttığını da gösteriyor. Geçen hafta Enfeksiyon Radarı anketini tamamlayan 11.786 kişiden yüzde 2,1'i korona testinin pozitif çıktığını bildirdi. Geçen yaz haftalık yüzde 0,1 seviyesindeydi.

Bu hafif artış, yılın bu zamanı için normaldir ve sadece korona için değil tüm solunum yolu virüsleri için geçerlidir. Artık havalar soğuduğundan, RIVM ayrıca örneğin grip virüsü (influenza), RS virüsü ve rinovirüste de bir artış görüyor.

'Koronanın artık özel bir statüsü yok'

RIVM sözcüsüne göre koronanın artık özel bir statüsü yok, çünkü önceki korona dalgalarının yakınında bile değiliz. Eğer şimdi koronaya yakalanırsanız, aslında size başka bir virüs bulaşmış olsaydı yapacağınız şeyin tamamen aynısını yapmış olursunuz.

Wychgel, "Enfeksiyondan sonra ne yaptığınıza artık hiçbir önemi yok. Korona için tavsiyeler diğer tüm solunum yolu enfeksiyonlarıyla aynı" diyor.

RIVM, bu tavsiyeye uymaya devam etmenin akıllıca olduğunu vurguluyor. "Tüm şikayetlerle birlikte tavsiyemiz evde kalmak ve hastalığı başkalarına bulaştırmaktan kaçınmaktır. Bazı insanlar solunum yolu enfeksiyonlarından ciddi şekilde hastalanabilir. Korona, kronik hastalığı olmayan kişilerde de uzun süreli şikayetlere yol açabilir."

Korona olup olmadığınızı ancak test yaparak anlarsınız. Yine de bazı yerlerde test yaptırabilir veya kendi kendine test yapabilirsiniz. Hala yaptırdığınız korona testinin süresinin dolmadığından emin olun. Bu durumda üreticiler artık testin doğruluğunu garanti edemez.

Lahey / Furkan TURGUT