Sıtma İlacı HCQ'nun Dehşet Verici Gerçeği: Yan Etkileri Yüzlerce Hollandalıyı Öldürmüş Olabilir!

Fransız araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışma, korona salgını sırasında hidroksiklorokin (HCQ) kullanımının 16.990 kişinin ölümüne yol açmış olabileceğini gösteriyor...


  • Kayıt: 12.02.2024 11:45:22 Güncelleme: 12.02.2024 11:47:26

Sıtma İlacı HCQ'nun Dehşet Verici Gerçeği: Yan Etkileri Yüzlerce Hollandalıyı Öldürmüş Olabilir!

16.990 Kişi Ölmüş Olabilir:

Fransız araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışma, korona salgını sırasında hidroksiklorokin (HCQ) kullanımının 16.990 kişinin ölümüne yol açmış olabileceğini gösteriyor. HCQ, sıtma tedavisinde kullanılan bir ilaçtır ve salgının ilk aşamalarında COVID-19 tedavisinde umut vadeden bir ilaç olarak görülüyordu.

Çalışmanın Bulguları:

Çalışmada, Belçika, Fransa, İtalya, İspanya, Türkiye ve ABD'de COVID-19 nedeniyle hayatını kaybeden hastaların verileri incelendi. HCQ alan hastaların, almayanlara göre %11 daha yüksek ölüm riski taşıdığı ortaya çıktı.

HCQ'nun Yan Etkileri:

HCQ'nun kalp ritmi bozuklukları ve kalp durması gibi ciddi yan etkileri olduğu bilinmektedir. Bu yan etkiler, özellikle kalp hastalığı veya böbrek hastalığı olan kişilerde daha yaygındır.

HCQ Neden Kullanıldı?

Salgının başlangıcında, COVID-19'a karşı etkili bir tedavi yöntemi bilinmiyordu. HCQ, sıtma tedavisinde kullanılan bir ilaç olduğu için COVID-19'a karşı da etkili olabileceği düşünülmüştü.

HCQ'nun Etkisizliği ve Riskleri:

Daha sonra yapılan çalışmalar, HCQ'nun COVID-19 tedavisinde etkili olmadığını ve hatta ölüm riskini artırdığını gösterdi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve diğer sağlık kuruluşları, COVID-19 tedavisinde HCQ kullanımının önerilmediğini açıkladı.

Hollanda'da Durum:

Hollanda'da da birçok COVID-19 hastasına HCQ tedavisi uygulandı. Kaç kişinin HCQ'nun yan etkilerinden etkilendiği bilinmemekle birlikte, mikrobiyolog Marc Bonten'in tahminlerine göre bu sayı yüzlerce olabilir.

Haber: Tarık OKAN