Hollanda'da Boğmaca Salgını Endişesi

Hollanda'da son zamanlarda boğmaca vakalarında ani bir artış gözlemleniyor. RIVM'nin verilerine göre, şu anda haftada yaklaşık 250 vaka bildiriliyor...


  • Kayıt: 15.02.2024 09:34:19 Güncelleme: 15.02.2024 09:43:30

Hollanda'da Boğmaca Salgını Endişesi

Hollanda'da son zamanlarda boğmaca vakalarında ani bir artış gözlemleniyor. RIVM'nin verilerine göre, şu anda haftada yaklaşık 250 vaka bildiriliyor. Bu sayı, geçen yıl Ocak ayında sadece 10 vakaydı.

Bebekler Risk Altında

Boğmaca, özellikle aşılanmamış 1 yaşın altındaki bebekler için tehlikeli olabilen, şiddetli öksürük semptomları gösteren bir hastalıktır. RIVM, her hafta 20 bebekte boğmaca teşhisi konulduğunu ve nadir de olsa bu hastalığın bebekler için ölümcül olabileceğini açıkladı.

Salgının Merkezi İncil Kuşağı

RIVM'nin raporuna göre, mevcut salgın İncil Kuşağı olarak bilinen bölgede yoğunlaşmış durumda. Bu bölgede aşı karşıtlığı yaygın olduğu için, boğmaca gibi önlenebilir hastalıklara karşı korunmasız bir nüfus bulunuyor.

Korona Önlemleri Bağışıklığı Düşürdü

RIVM, korona virüs salgını nedeniyle insanların temasının azalmasının da boğmaca vakalarının artmasına katkıda bulunmuş olabileceğini düşünüyor. Korona önlemleri sırasında boğmaca vakaları da azalmış, ancak bu durum bağışıklık sisteminin zayıflamasına da neden olmuştur.

Uyarı: Soğuk algınlığı semptomları gösterenler, hamilelerden ve küçük bebeklerden uzak durmalıdır.

Boğmaca Belirtileri:

  • Şiddetli ve uzun süreli öksürük
  • Nefes almada zorluk
  • Kusma
  • Yorgunluk
  • Ateş

Aşılama Önemli:

Boğmacadan korunmak için en etkili yöntem aşılamaktır. Bebekler ve çocuklar, boğmaca aşısı içeren DTaP aşısı ile aşılanmalıdır.

Amsterdam / Tarık OKAN