Hollanda’da İlaç Sıkıntısından 5 Milyon Kullanıcı Etkilendi!

Eczacı kuruluşu KNMP Farmanco'ya göre, 2023 yılında eczacılar, benzeri görülmemiş bir ilaç kıtlığıyla karşı karşıya kaldı...


  • Kayıt: 21.02.2024 10:25:10 Güncelleme: 21.02.2024 10:31:27

Hollanda’da İlaç Sıkıntısından 5 Milyon Kullanıcı Etkilendi!

Eczacı kuruluşu KNMP Farmanco'ya göre, 2023 yılında eczacılar, benzeri görülmemiş bir ilaç kıtlığıyla karşı karşıya kaldı. Bu durum, Hollanda'daki on üç milyon ilaç kullanıcısının beşte birini, yani yaklaşık beş milyon kişiyi etkiledi.

2023 yılında 2.292 ilaç eksikliği raporu alındı. Bu sayı, bir önceki yıla göre %51'lik bir artışa işaret ediyor. Eksiklikler, on dört gün boyunca ülke çapında ilaç bulunmaması olarak tanımlanıyor.

KNMP Başkanı Aris Prins, NU.nl'ye yaptığı açıklamada, "Bu yıl özellikle antibiyotiklerde çok sayıda kullanıcı nedeniyle büyük eksiklikler yaşıyoruz" dedi. Prins, DEHB ilaçları ve göz damlaları gibi diğer ilaçların da kıtlıktan etkilendiğini belirtti.

Kıtlığın nedenleri her zaman net değil. Üreticilerin %56'sı, KNMP Farmanco'nun nedeni sorgulamasına yanıt vermiyor. Bilinen nedenler arasında dağıtım sorunları (%39) ve üretim sorunları (%33) yer alıyor.

Eczacılar, alternatifler sunarak açığı kapatmaya çalışıyor. Fakat bu durum, farklı ilaçların da kıtlığına yol açabiliyor.

Haber: Furkan TURGUT