Bird Box - Kafes


  • Kayıt: 06.01.2019 22:28:00 Güncelleme: 20.12.2020 13:07:02

Bird Box - Kafes

 

Vizyon tarihi: 20 Aralık 2018 Netflix platformunda

Yönetmen: Susanne Bier

Oyuncular: Sandra Bullock, Sarah Paulson, John Malkovich  

Tür Korku: Gerilim

Ülke: ABD

 

 

 

2014'ün en çok ses getiren, haftalarca kendi türünde Amazon'da 1 numarada


kalan, 16 ülkeye satılan ve Universal Studios'un film haklarını aldığı Bird Box-


Kafes kitabi yakında sinamalarda.Filmden bahsetmeden önce siz sevgili okurlarıma  kitaptan bahsetmek isterim. This Is Horror Ödülü - En İyi Roman
Michigan Notable Book Ödülü /Bram Stoker Ödülü - En İyi İlk Roman Finalisti
Goodreads En İyi Korku Romanı Finalisti/James Herbert Korku Ödülü Finalisti/
Shirley Jackson Korku Ödülleri Finalisti.


Yeni Stephen King olarak kabul edilen Josh Malerman’ın ilk olarak 2014 yılında yayınlanan Kafes romanının hikayesi aslında çok daha eskiye dayanıyor. Josh Malerman kitabını daha 2007 yılında yazıyor fakat o zaman ekranlara gelen benzer filmler nedeni ile kitabını tam olarak tamamlamıyor. Hikayesini farklı kişiler ile paylaşan ünlü yazarın Kafes romanı daha yayınlanmadan fil hakları satılıyor ve film anlaşması yapılıyor. Daha sonra 2014 tarihinde kitap İngiltere’de yayınlanıyor ve büyük beğeni topluyor. Hemen ardından Amerika’da da yayınlanan kitap bir anda çok satanlar listesine giriyor ve tüm dünyada yayınlanmaya başlıyor.


Kafes kitabı 43 bölümden oluşmasına rağmen aslında iki kısımdan oluşuyor. Bölümler değiştikçe iki kısım arasında geçişler yaşanıyor. Birinci kısım Malorie ve çocukların nehir yolculuğunu diğer kısım ise Malorie’nin hamileliği ve doğumu arasındaki zaman dilimini anlatıyor.

 

Malorie’nin, çocukları ve kendisi için yeni bir hayata adım atmasıyla başlıyor kitap. Kitap insanların dışarıya bakması ve kafasını yiyip kendilerini öldürmelerini, Malorie’ninde bu ortam içinde hayatta kalma çabasını anlatıyor. Dışarıdaki şey yüzünden bir kere bile gökyüzü göremeyen çocuklarına daha iyi bir hayat sunmak istiyor.

 

Malorie’nin kız kardeşi ile yeni bir mahalleye, yeni bir eve taşınmasıyla olaylar başlıyor. Salgınların başlayışı hakkında bilgide bu bölümde veriliyor. Shannon’ın saldırılar hakkındaki endişesinin doğruluğu saldırıların Amerika’ya sıçraması ile kanıtlanıyor. Malorie, bunun abartılı bir endişe olduğunu düşünüyor çünkü hayatında daha önemli bir endişe yer kaplıyor: Hamile olabilir. Evden eczaneye giderken dışarıdaki kargaşayı anlıyor. Dışarıda bir şey var ve insanlar bu şeyden korkuyor.


"Bir oturuşta ve parmakların arasındaki çıtırtılar hissedilerek okunması gereken bir kitap. Buna benzer bir korku öyküsü şimdiye kadar hiç anlatılmadı. Josh Malerman bu işi biliyor."
-Hugh Howey-


"Çok iyi, çok başarılı ve doğrudan yazılmış büyük bir takdirle okuduğum çarpıcı bir roman. Josh Malerman, işini hızlı konuşan ve ne yaptığını bilen bir meleğin edasıyla yapıyor."
-Peter Straub-

 

"Tüyler ürperten bir ilk kitap. Malerman okuyucuyu soğukkanlı ve acımasız anlatımıyla diken üstünde tutuyor. Hitchcock'un Kuşlar'ı, Stephen King'in en iyi işleri ve Jonathan Caroll'la karşılaştırılmayı hak eden sarsıcı bir macera."
-Kirkus Reviews-

 

"Stephen King hayranları bayılacak."
-Publishers Weekly-

 


Dışarıda bir şey var…


Görülmemesi gereken korkunç bir şey… Ona atılan bir bakış kişiyi ölümcül bir deliliğe sürüklüyor. Ne olduğunu ve nereden geldiğini ise kimse bilmiyor.

 

Malorie ve iki çocuğu, olayların başlangıcından beş yıl sonra hayatta kalmayı beceren bir avuç insan arasındaydı. Nehrin kenarındaki terk edilmiş bir evde çocuklarıyla yaşayan Malorie, ailesinin güvende olabileceği bir yere gitmenin hayalini kuruyordu. Fakat onları bekleyen yolculuk tehlikelerle doluydu. Tek bir yanlış hamle ölümlerine yol açabilirdi. Ve onları takip eden bir şey vardı.

 

Bu bilinmeyene doğru gözbağının karanlığında yaptığı yolculukta Malorie sık sık geçmişi hatırlıyordu. Bilinmez tehlikenin karşısında bir araya gelerek hayatta kalmaya çalışan, kendisini de aralarına kabul ederek onu da kurtaran ev arkadaşları teker teker aklına geliyordu: Bir zamanlar yabancı olan bir grup insanın birer birer kapısını çaldığı evde kurdukları ortak hayat... Ancak sağ kalan ve kapılarını çalan insanlar arttıkça ortaya yüzleşmeleri gereken bir soru çıkmıştı: Herkesin aniden delirdiği bir dünyada kime güvenilebilirdi?


Bird Box, peşlerinde olanlardan kurtulmak için gözleri bağlı bir şekilde yola koyulan bir kadın ve çocuklarının hikayesini konu ediyor.

 

Her şey tam beş yıl öncesinde başlar. Başlangıçtan bu zamana kadar hayatta kalmayı başaran Malorie ve iki çocuğu için hayat bu süreçte hiç de kolay olmaz. Nehir kenarında terk edilmiş bir evde kalan aile, bugünlere her adımlarını planlayarak gelir. Ailesini güvende olabilecekleri bir yere götürmenin hayalini kuran Malorie ve çocukları için artık gitmedir. Ancak bu yolculuk oldukça tehlikelidir. Tek bir hataları ölümlerine sebep olacaktır. Her şeyden önemlisi de yolculuk sırasında ne olursa olsun gözlerinin bağlı olması gerekir. Zekalarına ve geliştirdikleri duyma yetilerine güvenerek çıktıkları bu yolculukta Malorie ve çocukları yalnız değildir. Peki onların peşinde olan insan mı, hayvan mı, yoksa bir canavar mıdır? 


Josh Malerman’ın aynı isimli romanından beyaz perdeye uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Susanne Bier oturuyor. Malorie karakterine Sandra Bullock’un hayat verdiği filmin kadrosunda Sarah Paulson, John Malkovich, Jacki Weaver, Trevante Rhodes, Lil Rel Howery gibi isimler yer alıyor.


ATALAY KIZILAY