Müslüm Gürses


  • Kayıt: 09.01.2019 09:37:00 Güncelleme: 20.12.2020 13:07:03

Müslüm Gürses


Doğum Yeri : Adana/ Türkiye
Doğum Tarihi : 7.5.1953 / 3.3.2013

 

3 Mart 2013 tarihinde kaybettiğimiz ünlü ses sanatçısı Müslüm Gürses, yıllar geçse de aynı özlem ve saygı ile anılmaya devam edecektir.


3 Mart 2013 tarihinde böbrek, karaciğer ve akciğerinde oluşan enfeksiyon nedeniyle yaşamını kaybeden usta ses sanatçısı bugünde aynı özlem ile anılmaya devam ediyor. Hayranları tarafından Müslüm Baba olarak anılan usta sanatçının hayatını merak edenler için Müslüm Gürses'in hayatı ve biyografisi...


Müslüm Gürses'in gerçek adı Müslüm Akbaş'tır. 7 Mayıs 1953 tarihinde Urfa'nın Halfeti ilçesinin Fıstıközü köyünde dünyaya gelmiştir. Babası Mehmet Akbaş, annesi Emine Akbaş‘tı. Zeyno ve Ahmet isimlerinde iki kardeşi olan Gürses’in babası çiftçilikle uğraşıyordu ve bağlama çalıyordu. Müslüm Gürses’in çocukluğunun ilk yılları Şanlıurfa’da geçti. Boğa burcu erkeği olan Müslüm Gürses üç yaşındayken ekonomik nedenlerden dolayı ailecek Adana’ya göç ettiler. Terzi çıraklığı yaptı, kunduracılık yaptı. Adana da pekte şansı dönmeyen Müslüm’ün annesi ciddi rahatsızlık geçirir ve hayatını kaybeder. Annesinin acısını kaldıramamışken kardeşini de kara toprağa gömer. Bu durum Gürses’i daha içe dönük, ,kimseyle konuşmayan sadece müzikle ilgilenen biri yapmıştır.Uzun süre hayata karşı olumsuzlukları şarkılarına yansımıştır.


İlkokuldan mezun olduktan sonra eğitim hayatına devam etmeyen Müslüm Gürses; 14 yaşındayken 1968 yılında Adana Aile Çay Bahçesi’nde düzenlenen yarışmaya katılmak istemiş ancak babası Mehmet Akbaş karşı çıkmıştır. Bu konuda taviz vermeyen Müslüm, yarışma için kendisine bit pazarından kıyafet almıştır. Yarışma gecesi, Müslüm uyurken babası saçlarını kesmiştir. Buna rağmen ses yarışmasına katılmasına engel olamamıştır. Katıldığı ses yarışmasında birinci olur. Bu yarışmadan sonra Gürses soyadını almıştır.


Müslüm Gürses kendisine yapılan teklifle, çay bahçesinde kısa bir süre sahneye çıkar ve asıl mesleği olan terziliğe geri dönmek zorunda kalır. Bir gün Mehmet adındaki arkadaşı, bir gazinonun assolisti olan Sadık Altınmeşe rahatsızlanmasından dolayı onun yerine çıkması için Gürses’e teklifte bulunur.Göstermiş olduğu müthiş performanstan sonra mikrofonu elinden hiç bırakmaz. Bu olay terzihane de çalışırken söylediği, ”Talih Kuşu Bir Günde Şaşırır Bize Konar” şarkısıyla özdeşleşir. Büyük çıkış yakalayan Gürses, 1968 yılında albüm yapmak için İstanbul‘a gelir. Şarkıcının Emmioğlu/Ovada Taşa Basma isimli plağı üç yüz bin satış yaparak o dönem için büyük başarı kaydeder.


Gün geçtikçe tanınan Gürses, şöhretinin ilk yıllarında çıktığı Anadolu turnesi sırasında büyük bir kaza geçirdi.Tarsus Adana yolunda şoförün uyuya kalması sonucu arabası param parça olur ve şoförü hayatını kaybeder. Alın kemiği kırılan Müslüm Gürses’i doktorlar öldü diye morga kaldırır. Ünlü sanatçı gözlerini morgda açar, yaşadığını son anda fark edilip ameliyata alınır. Bu kaza tüm hayatını değiştirmiş hiç bir zaman eskisi gibi olamamıştır. Artık; koku alamayacak, az işitecek, yavaş konuşmak zorunda kalacaktır. Hatta başına alınan en ufak darbe de kör kalacak daha da kötüsü ölecekti. Baş ağrısından bu zamana kadar şikayetçi olan Gürses’i artık hiç terk etmeyecekti.


Geçirdiği kazanın ardından müziği bırakmayan usta sanatçı kaza sonrası çıkardığı “Özür diliyorum senden“, “İsyankar“, “Ben insan Değil miyim” gibi albümlerle çıkışını sürdüren sanatçı, arabesk türünde en çok ilgi gören isimlerden biri oldu.


90’lı yılların başında gördüğü büyük ilgi üzerine ortaya çıkan ve Müslümcüler olarak anılan büyük bir fanatik kitlesi şarkıcının konserlerinde kendilerine zarar vererek hayata duyulan öfke ve ayrılık acısı gibi temaların dinleyicisin de yarattığı bu etki giderek bir fenomen halini almıştı. Şarkıcının zaman zaman yaptığı uyarılara rağmen konserlerinde birçok dinleyicisi jilet kullanarak vücuduna zarar veriyordu. Arabeskin içinde bir alt kültür olarak kendini var eden bu durum, Gürses şarkılarına olan ilgiyi körüklüyordu. 90’lı yılların sonlarına doğru şarkıcının konserlerinde gerçekleşen ve ayini andıran bu görüntüler toplumun birçok kesiminden büyük tepki almaya başlamıştı. Gürses, o dönemde çıkardığı albümlerle de eski ilgiyi göremedi ve lüks bir teknede çekimini gerçekleştirdiği klibini piyasaya sundu. Ancak bu klip hayran kitlesine ters geldi. Müslüm Gürses 15 yıl boyunca albümlerini çıkarttığı Elanor plak firmasıyla da yollarını ayırdı.


Az konuşan ve ekranlarda pek fazla görünmeyen sanatçı zaman içinde medyada daha fazla yer almaya başladı. Bu değişim rüzgarları Gürses’in müzisyen kimliğine de yansıyacaktı. Nilüfer‘in Olmadı Yar isimli şarkısını yorumlayarak bu değişimin ilk sinyallerini veren şarkıcı, Teoman‘ın Paramparça ve Tarkan‘ın İkimizin Yerine adlı çalışmalarını da seslendirdi.


Müslüm Gürses, 1979 yılında ilk defa İsyankar filmiyle kamera karşısına geçti. Birçok uzun metrajlı filmde de hayranları ile buluştu.


Çocukluğunda hiçbir filmini kaçırmadığı ve büyük bir hayranlık duyduğu sinema oyuncusu Muhterem Nur‘la 1982‘de çıktığı Malatya turnesi sırasında karşılaşan şarkıcı, 1985 yılında Nur’la hayatını birleştirdi.


Usta Sanatçı Müslüm Gürses, 18 Kasım 2012 tarihinde by-pass ameliyatı son0rası akciğer, bağırsak sorunları ve karaciğer böbrek yetmezliği sorunları yaşamaya başladı.  4 ay yoğun bakımda kalan Müslüm Gürses, 3 Mart 2013 sabahında hayatını kaybetti.

 


Müslüm Gürses'in rol aldığı sinema filmleri;


Şov Bizinıs – Esrarlı Gözler – Amerikalılar Karadeniz’de 2 – Balans ve Manevra – Ömerçip – Bir Akıllı Bir Deli – Muhabbet Kuşları – Dertler İnsanı – Dünya Boştur – Yalnızlık Korkusu – Sevmemeli – Oğlum – Talihsizler – Töre – Yıkıla Yıkıla – Seher Vakti– Çığlık – Beleşçiler – Küskünüm – Kader Rüzgarı – Kısmetin En Güzeli – Yaranamadım– Kul Kuldan Beter – Güldür Yüzümü – İkizler – Garibanlar – Bir Yıldız Doğuyor – Çare Sende Allah’ım - Sev Yeter – Ağlattı Kader – Anlatamadım – Mutlu Ol Yeter – Bağrı Yanık – Hasret – İtirazım Var  – Kul Sevdasi– Hasret – Zeytin Gözlüm – İsyankar 

 

Müslüm Gürses'in çıkardığı albümler;


Aldatılanlar/Ayrılık Acı Bir Şey/Açık Hava Konserleri 1/Ah Gülüm/Altın Şarkılarım/Anlatamadım/Arkadaş Kurbanıyım, Benim Kaderim/Arkadaşım/
Aşk Tesadüfleri Sever/Bakma/Bekle Sevgilim – Nerelerdesin/Benim Meselem/
Bir de Benden Dinleyin/Bir Bilebilsen – Zalim/Bir Fırtına Kopacak/Bir Kadeh Daha Ver/Biz Babadan Böyle Gördük/Bizi Kimse Ayıramaz/Canım Dediklerim/
Dağlarda Kar Olsaydım/Dertler İnsanı/Dünya Yalan/Düşenin Dostu Olmaz/Esrarlı Gözler/Garipler/Gitme/Gönlünüzdeki Altın Şarkılar/Gönül Teknem/Güldür Yüzümü/Güle Güle Git/Hani Söz Vermiştin/Herşey Yalan/
İkimizin Yerine/İsyankar/Kısmetim Kapanmış/Küskünüm/Müslüm Gürses Konseri/Mahsun Kul/Maziden Bir Demet/Meyhaneci – Kırık Sazım/Mutlu Ol Yeter/Müslümce turkuler/Müzik Ziyafeti/Müslümce 92/Nerelerdesin/Öldürdüğün Yetmedi mi/Paramparça/Sadece Türk Sanat Müziği/Senden Vazgeçmem/Sevda Yolu/Sultanım/Talihsizler/Tanrı İstemezse/
Topraktan Bedene/Tövbe Etmek – Bir Avuç Gözyaşı/Usta – Ne Yazar/
Uyanma Zamanı – Kıyak Bitti/Vay Canım Vay/Vefasız Alem/Yanarım/Yanlış Yaptın/Yaranamadım/Yıkıla Yıkıla/Zavallım/Zincirli Kuyu


ATALAY KIZILAY