Orkun Kökçü gökkuşağı renkli pazubandı takmayı reddetti

Hollanda 1. Ligi (Eredivisie) takımlarından Feyenoord'un kaptanı Orkun Kökçü, Pazar günü AZ ile oynanan karşılaşma öncesi, "dini inancından dolayı gökkuşağı renkli kol bandını takmayacağını" açıkladı...


  • Kayıt: 16.10.2022 20:52:17 Güncelleme: 16.10.2022 21:03:51

Orkun Kökçü gökkuşağı renkli pazubandı takmayı reddetti

Feyenoord kaptanı Orkun Kökçü 'dini nedenlerle' gökkuşağı renkli pazubandı takmayı reddetti

Milli futbolcu Orkun Kökçü, LGBT'yi simgelediği gerekçesiyle takımı Feyenoord'un gökkuşağı rengindeki kaptanlık pazubendini takmayacağını açıkladı.

Hollanda Eredevisie'nin 10. haftasında Feyenoord, deplasmanda AZ Alkmaar ile karşılaşacak.

Feyenoord'un takım kaptanı olan Orkun Kökçü, AZ Alkmaar maçına ilk 11'de başlamasına rağmen dini sebeplerden dolayı gökkuşağı renklerinin yer aldığı kaptanlık bandını takmayacak.

"Dini inançlarımdan dolayı doğru kişi olduğumu hissetmiyorum"

Orkun Kökçü, karşılaşma öncesi Feyenoord resmi sitesinde konuyla ilgili olarak açıklama yaptı.

"Dini, geçmişi veya tercihi ne olursa olsun herkese saygı duyduğumu vurgulamanın önemli olduğunu düşünüyorum. Herkesin istediğini veya hissettiğini yapmakta özgür olduğuna inanıyorum. Bu eylemin önemini çok iyi anlıyorum ama dini inançlarımdan dolayı bunu destekleyecek doğru kişi olduğumu hissetmiyorum. Bu yüzden bu kaptanlık kol bandını takarken kendimi rahat hissetmiyorum. Bazılarının bu konuda hayal kırıklığına uğradığını tahmin edebiliyorum. Ama umarım dini seçimime de saygı gösterilir."

Orkun Kökçü'nün yerine Gernot Trauner kaptanlık pazubendini taktı

Öte yandan, Orkun Kökçü'nün yerine Gernot Trauner'in kaptanlık pazubendini taktığı lig maçında Feyenoord, deplasmanda AZ Alkmaar'ı 3-1 yendi.

Bu maçta 90 dakika boyunca sahada kalan Orkun Kökçü, takımının ilk golünü penaltıdan kaydetti.

Platform/DHA