"Deventer'in Çınarları"

M. Aydın Göbel 1974 yılında babası ve annesiyle Deventer'e geldiğinde kafasında sadece futbol vardı; futbol, onun her şeyiydi...


  • Kayıt: 02.11.2023 17:04:57 Güncelleme: 03.11.2023 18:21:41

"Deventer'in Çınarları"

M. Aydın Göbel 1974 yılında babası ve annesiyle Deventer'e geldiğinde kafasında sadece futbol vardı; futbol, onun her şeyiydi. Futbol kariyeri, Türkgücü'nde başlamıştır ve Deventer'deki birkaç takımda oynayarak kendini ispatlamıştır. Göze hoş gelen futbolu ve saygınlığı, Göbel'i Türkgücü'nde top oynarken profesyonel bir ortama, yani Deventer'in profesyonel takımı olan Go Ahead Eagles'a taşımıştır. Oynadığı futbolla Deventer Türk'lerinin gururu, aynı zamanda Hollandalı futbolseverlerin gözdesi olmuştu.

Artık yola çıkmıştı; alkışlar, tezahüratlar ve imzalar derken Fc Twente, Trabzonspor, M.İdman Yurdu gibi köklü kulüplerin formalarını sırtına geçirmişti.

Şenol Güneş'in takım ve oda arkadaşı olurken, hayallerine teker teker kavuşuyordu. Hatta Go Ahead Eagles formasıyla 1978 yılında yapılan bir hazırlık maçında; Johan Cruijff, Rob Rensenbrink, Willem van Hanegem gibi yıldızların oynadığı Hollanda milli takımına karşı forma giymişti.

"Futbolda yaşanması gereken ne kadar güzel şey varsa Allah'ın izniyle yaşadım" diyen M. Aydın Göbel, tekrar Deventer'e döner. Kendisini birçok takım ister, ama o Türkgücü'den başka bir takımda oynamayı asla düşünmez.

Kendini tekrar Türkgücü'ne adar.

O kadar çok sever ki hiçbir maçını kaçırmaz, mutlaka kale arkasındaki yerini alır ve adeta o maçı yaşar. Eğer takım galip gelirse, yüzündeki gülümseme ta karşı kaleye kadar belli olurdu. Ama yenilmişse, hiçbir şey demeden kulüpten ayrılır ve çok üzülürdü.

Türkgücü'nün çeşitli yönetimlerinde görev aldı ve daha sonra 4 dönem başkanlık yaptı. Daha sonra görevini gençlere teslim ederek her zamanki gibi kale arkasındaki yerini aldı ve çok sevdiği Türkgücü'ne bir taraftar olarak görev yapmaya devam etmektedir.

Deventer'de adını futbola yazdırmış insanlarımızı konuşacaksak, M. Aydın Göbel, yani Mustafa Abi'nin ismi en başta gelir. Çünkü kariyeri boyunca hiçbir zaman Türkgücü'nü unutmamış ve vefasızlık yapmamıştır. Kulübünün çıkarları doğrultusunda elinden gelen her şeyi yapmış olduğuna inanıyor ve ona yaşamı boyunca sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz. Allah kendisinden razı olsun.

Yaşar Eren