Hollanda Ekibi Vitesse, Maddi Sıkıntılar Nedeniyle Profesyonel Futbol Oynama Hakkını Kaybetti!

Hollanda ekibi Vitesse, şimdilik profesyonel futbol oynama hakkını kaybetti. KNVB'nin bağımsız lisans komisyonu, maddi sıkıntılar içindeki kulübün profesyonel lisansını pazartesi günü iptal etti. Arnhem ekibi, bu karara itiraz edecek...


  • Kayıt: 25.06.2024 11:19:21 Güncelleme: 25.06.2024 11:29:56

Hollanda Ekibi Vitesse, Maddi Sıkıntılar Nedeniyle Profesyonel Futbol Oynama Hakkını Kaybetti!

Vitesse'ye, yıllardır süren kötü yönetimden sonra işleri düzeltmesi için geçen hafta pazartesi günü saat 12.00'ye kadar süre tanınmıştı. Düşen kulüp, gelecek sezonun bütçesindeki milyonlarca euro açığı ve 19 milyon euro borcu kapatmak zorundaydı.

Kriz yöneticileri Edwin Reijntjes ve Paul van der Kraan, son gün para sorunlarını çözme yolunda ilerliyordu, ancak son saatlerde işler ters gitti. Vitesse'yi bir Hollandalı yatırımcı ile birlikte kurtarmak isteyen Amerikalı alıcı, satın alma planlarını iptal etmişti.

Yeni kriz nedeniyle Vitesse, dengeli bir bütçe sunamadı ve banka hesabı ve muhasebeci yeterli bir rapor gösteremedi. Bu nedenle lisans komisyonu, Vitesse'nin profesyonel lisansını iptal etmekten başka seçeneği olmadığını açıkladı.

Vitesse, bu karara itiraz edecek, bu da 1892'den beri var olan kulübün hala hayatta kalma ihtimali olduğu anlamına geliyor. KNVB'nin itiraz komisyonu, birkaç hafta içinde Arnhem ekibinin durumunu yeniden değerlendirecek. 9 Ağustos'ta başlayacak yeni sezon öncesinde netlik sağlanması gerekiyor.

Vitesse'nin Halletmesi Gerekenler:

  • Gelecek sezon için dengeli bir bütçe
  • Gelecek sezonun bütçesindeki milyonlarca euro açığı için garanti
  • 19 milyon euro borcun çözümü
  • 2022/2023 sezonuna ait imzalanmış yıllık mali tablo
  • Gelecek sezon için banka hesabı güvencesi
  • Bağımsız üyelerden oluşan yeni denetim kurulu
  • Bağımsız üyelerden oluşan yeni hissedarlar vakfı

Maddi Sorunların Çözülmesi Umudu Var

Yine de Vitesse için umut var. Hollandalı yatırımcı Guus Franke, kulübü kurtarmaya hazır olduğunu ve Amerikalı Coley Parry ile Arnhem ekibinin 14 milyon euro borcu konusunda anlaşma sağladığını söyledi. kriz yöneticisi Reijntjes, Vitesse'nin internet sitesinde yaptığı açıklamada. "Kulübün menfaati için pes etmiyoruz, henüz her şey bitmiş değil." Franke'nin satın alması başarısız olursa, alternatif bir acil durum planı çözüm sağlamazsa ve olası bir hukuki süreç sonuçsuz kalırsa, Hollanda'nın en eski ikinci profesyonel kulübü kapanacak.