WhatsApp bitti Telegram başladı! Görüntülü konuşmalar kayıt altına alınacak

WhatsApp geçtiğimiz dönemlerde gizlilik sözleşmesi değişiklikleri sebebiyle bir çok kullanıcısını Telegram'a kaybetmişti...


  • Kayıt: 22.09.2021 14:50:15 Güncelleme: 22.09.2021 14:51:20

WhatsApp geçtiğimiz dönemlerde gizlilik sözleşmesi değişiklikleri sebebiyle bir çok kullanıcısını Telegram'a kaybetmişti. İnsanların WhatsApp'ı terketme sebebi konuşmaların Facebook ile paylaşılacak olmasıydı.

Ancak şimdi benzer bir hamle de Telegram'dan geldi. Telegram, canlı yayınların ve görüntülü konuşmaların kayıt altına alınmasını sağlayacak yeni bir özellik duyurdu.

Telegram canlı yayın ve görüntülü konuşmaları kaydedecek


Telegram, Eylül ayının başında "8'inci yıla özel güncelleme" yayınladı. Bu güncelleme sayesinde kullanıcılar bin kişiye kadar izleyici ve sınırsız sayıdaki dinleyici ile canlı yayın yapabilecekti. Ancak güncellemenin kullanıcıları memnun etmeyecek bir ayrıntısı daha çıktı. "Sohbet Temaları" isimli bu özellik ile uygulamada yer alacak diğer yenilikler de duyuruldu.

Bu güncelleme ile birlikte kullanıcılar farklı temalara erişebilecek. Bu temalar yeni sohbet baloncukları, arka planlar ve desenler içeriyor. Ancak ayrıca kullanıcıların canlı yayınları ve görüntülü konuşmaları da kaydedilecek. Telegram'ın bu hamleyi yapmasının bazı sebepleri var. Uygulama izlenmediği için siber suçlar için ideal bir ortam. İşlenen siber suçların önüne geçmeyi planlayan Telegram böyle bir uygulama sunuyor.

Ancak WhatsApp'ın gizlilik sözleşmesinin o kadar tepki çekmesi göz önüne alınırsa Telegram'ın bu hamlesi nasıl karşılanacak bekleyip göreceğiz. Kaydedilen veriler doğrudan kullanıcının klasöründe depolanacak.  WhatsApp gizlilik sözleşmesinin tepki çekmesi sebebiyle geri adım atmış sözleşmeyi sadece dileyen kullanıcıların kabul edeceğini duyurmuştu.

Haber: Sedat TAPAN