Fransa'nın ardından Hollanda'da iPhone 12'nin satışını yasaklayabilir!

Belçika hükümeti modelle bağlantılı potansiyel sağlık risklerini gözden geçireceğini açıklarken, Almanya ve Hollanda'daki ağ düzenleyiciler de konuyu inceleyeceklerini belirtti...


  • Kayıt: 15.09.2023 09:48:15 Güncelleme: 15.09.2023 09:50:54

Fransa'nın ardından Hollanda'da iPhone 12'nin satışını radyasyon nedeniyle yasaklayabilir

Fransa'nın fazla radyasyon yaydığı gerekçesiyle satışını yasakladığı Amerikan teknoloji devi Apple'ın iPhone 12 modelini daha fazla Avrupa ülkesi yasaklamaya hazırlanıyor.   

Belçika hükümeti modelle bağlantılı potansiyel sağlık risklerini gözden geçireceğini açıklarken, Almanya ve Hollanda'daki ağ düzenleyiciler de konuyu inceleyeceklerini belirtti.

iPhone 12'nin piyasaya sürüldüğünde radyasyon güvenliği standartlarını karşıladığı İngiltere, Fransa'nın kararının ardından henüz bir plan açıklamazken, İspanya'da tüketici dernekleri Fransa gibi iPhone 12 satışlarının durdurulması çağrısında bulundu.

İtalya ise şimdilik herhangi bir adım atmayacağını duyurdu.

Belçikalı yetkililer yetkili kurumlardan sadece Apple modellerini değil diğer markaların modellerinin de incelenmesini istediklerini belirtti. 

Apple'dan satış yasağına itiraz

Apple, 2020'de piyasaya sürülen nispeten eski bir model olan iPhone 12'nin radyasyon standartlarıyla uyumlu olduğunun birden fazla uluslararası kuruluş tarafından onaylandığını söyleyerek Fransız bulgularına itiraz ediyor.

Apple yaptığı açıklamada, 2020 yılında piyasaya sürülen iPhone 12'nin küresel radyasyon standartlarıyla uyumlu olduğunun birden fazla uluslararası kuruluş tarafından onaylandığını, telefonun uyumluluğunu kanıtlayan çeşitli Apple ve üçüncü taraf laboratuvar sonuçlarını Fransız ajansına sunduğunu söyledi.

Sektör uzmanları da, telefonun radyasyonundan kaynaklanan yanma veya sıcak çarpması riskine dayanan yasal sınırların, bilim insanlarının zarar verdiğine dair kanıt bulduğu seviyelerin çok altında belirlendiği için herhangi bir güvenlik riski olmadığını söylüyor.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, cep telefonlarının kullanımından kaynaklanan herhangi bir olumsuz sağlık etkisi tespit edilebilmiş değil. 

iPhone 12 Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinde Apple'dan online olarak satın alınamıyor. Ancak Amazon Fransa da dahil olmak üzere bazı marketlerde hala satılıyor.

Euronews