Uluslararası Ceza Mahkemesi siber saldırıya uğradı

UCM, geçtiğimiz haftasonunda bilgisayar ağında olağandışı bir etkinlik tespit ettiğini ve alınan karşı önlemlerle ilgili çalışmaların sürdüğünü belirtti...


  • Kayıt: 20.09.2023 12:39:38 Güncelleme: 20.09.2023 13:28:16

Uluslararası Ceza Mahkemesi siber saldırıya uğradı

Savaş suçlarını yargılayan ve bunlarla ilgili çok hassas dökümanlara sahip olan Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) bilgisayar sisteminin siber saldırıya uğradığını açıkladı.

UCM, geçtiğimiz haftasonunda bilgisayar ağında olağandışı bir etkinlik tespit ettiğini ve alınan karşı önlemlerle ilgili çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Mahkeme sözcüsü, saldırının ne kadar ciddi olduğu, tamamen çözülüp çözülmediği ya da arkasında kimin olabileceği konusunda yorum yapmaktan kaçındı.

UCM'den yapılan kısa açıklamada, "Bu siber güvenlik olayına müdahale etmek ve etkisini azaltmak için acil önlemler alındı," ifadeleri yer aldı.

Dünyadaki tüm savaş suçları ve insanlığa karşı işlenen suçları yargılayan UCM, 2002 yılında Hollanda'nn Lahey şehrinde kuruldu. Mahkemedeki savcılar şu anda Ukrayna, Uganda, Venezuela, Afganistan ve Filipinler'deki durumlarla ilgili 17 soruşturma yürütüyor.

Mart ayında mahkeme, çocukları yasa dışı olarak Ukrayna'dan çıkardığı şüphesiyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında tutuklama emri çıkarmıştı. Kremlin suçlamaları ve mahkemenin yargı yetkisini reddediyor.

UCM'deki hassas belgeler, cezai delillerden koruma altındaki tanık isimlerine kadar her şeyi içerebiliyor.  Ancak mahkeme, sistemlerinin hangi kısmına sızıldığını açıklamadı.

Mahkeme, açıklamasında Hollanda hükümetinin yardımıyla "bu olayın etkisini analiz etmeye ve hafifletmeye" devam ettiğini söyledi. Ayrıca siber güvenliğini güçlendirmek için adımlar attığını da duyurdu.

Hollanda Adalet Bakanlığı sözcüsü, ülkenin Ulusal Siber Güvenlik Merkezi'nin soruşturmayı desteklediğini doğruladı.

Hollanda istihbarat teşkilatı (AIVD), 2022 yıllık raporunda, UCM'nin "Rusya'nın ilgisini çektiğini çünkü mahkemenin Gürcistan ve Ukrayna'daki olası Rus savaş suçlarını araştırdığını" söyledi. Haziran 2022'de AIVD, mahkemeye sızma girişiminde bulunan Brezilyalı kılığında bir Rus askeri ajanını tespit ettiğini açıkladı.

Ağustos 2023'te UCM Savcısı Karim Khan, siber saldırıların gelecekteki savaş suçları soruşturmalarının bir parçası olabileceğini söyledi.

Euronews