Hollanda’da güneş enerjili bisiklet yolları yaygınlaşıyor

Hollanda'nın Güneşle Aydınlanan Yolları: Yenilikçi Güneş Panelli Bisiklet Yolları Hizmete Girdi. İşte detaylar...


  • Kayıt: 21.12.2023 09:53:12 Güncelleme: 21.12.2023 09:55:01

Hollanda’da güneş enerjili bisiklet yolları yaygınlaşıyor

Hollanda, bisiklet yollarıyla ünlü bir ülke olma özelliğini güneş enerjili bisiklet yolları ile bir adım daha ileri taşıyor. Kuzey Holland ve Kuzey Brabant illerinde, dünyanın ilk 1000 metrekarelik güneş enerjili bisiklet yolları, Wattway ve BAM Royal Group iş birliğiyle hayata geçirildi. Bu yenilikçi projede kullanılan özel teknoloji, bisiklet yollarını hem enerji üreten bir kaynağa dönüştürüyor hem de çevre dostu bir ulaşım seçeneği sunuyor.

Wattway, 2015 yılında kurulduğundan bu yana güneş enerjisiyle aydınlatma konusunda öncü bir rol üstleniyor. Şirket, 40’tan fazla bölgede deneme amaçlı güneş enerjili yollar inşa ederek, bu alandaki uzmanlığını kanıtlamış durumda. Yeni projelerinde ise panellerin verimliliğini 119 W/m2’den 148 W/m2’ye çıkaran şirket, yılda 160 MWh elektrik üretmeyi hedefliyor.

Özel paneller, sadece birkaç milimetre kalınlığında ve reçine ile polimerlerden oluşan çok katmanlı bir alt tabayla kaplanmış durumda. Bu özel tasarım sayesinde paneller, güneş ışığını maksimum düzeyde absorbe edebiliyor ve aynı zamanda bisiklet trafiğine karşı dayanıklılığını koruyor. Paneller, var olan bisiklet yollarına yapışkanla yapıştırılarak entegre ediliyor ve yüzeyleri çatılardaki paneller gibi pürüzlü olmadığı için geleneksel yollarla aynı yol tutuşa sahip.