BİZİMLE İLETIŞİME GEÇİN

info@platformdergisi.com

 
Hollanda’da Alzheimer Hastalığı

Hollanda’da Alzheimer Hastalığı


Alzheimer: Her ne kadar hastalıkta bir çok bulgu olsa da en önemli bulgu giderek artan bir unutkanlıktır. Günümüzde tüm dünyada özellikle gelişmiş ülkelerde ve refah toplumlarında en hızlı artan yaş grubunu 65 yaş ve üstü kişiler oluşturmaktadır. Alzheimer hastalığının görülme sıklığı  yaş ile artmaktadır 65 yaş üstü 100 kişiden  8'inde  Alzheimer hastalığı görülmektedir.


İnsan unutkandır Adem de unuttu. İnsanın yeryüzündeki uzun serüvenini düşünecek olursak bunun zamanını tam olarak bilmek oldukça güç. Ancak bildiğimiz bir şey var ki, insan vefayı, insan doğanın parçası olduğunu, insan sevgiyi unuttu. İnsan doğadaki öteki canlıların yaşam haklarının olduğunu da unuttu iklimi bozduğunu da…Gözü paradan, bencilce yaşam hırsından başka bir şey görmeyen insan; çıkarları uğruna doğadaki öteki canlıları yok etmenin yanı sıra, kendi türünü bile sömürmekten, yok etmekten çekinmedi. Kimi zaman insan bazı olayları unutmak için uğraşır, ancak başaramaz. Kur’an-ı Kerim bu gerçeği şöyle ifade ediyor: “Biz önceden Âdem’e buyruğumuzu ulaştırmıştık. Ne var ki, o bunu unuttu”

 

Geçip giden 55 yıl ve şimdide Alzheimer Hastalığı.


Hollanda-Türk İşgücü Anlaşması Lahey’de imzalandı. O dönemde memleketlerini arkalarında bırakıp çalışmaya giden Türkler,  yıllar içinde orada yeni hayatlar kurdu. 1964 yılında imzalanan anlaşma sonrası binlerce Türk vatandaşı birkaç yıl çalışıp para kazanmak ve bir an önce memlekete dönmek için Batı Avrupa'ya göç etti. Bir kısmı geri dönerken, bir kısmı orada kaldı.


Sesini kaydedip Türkiye’ye gönderenlerden türkü söyleyenlere, babasının bavuluna girmek isteyenlerden aşk acısını mektupla anlatanlara kadar onlarca gurbetçi hikayesi var. İkinci neslin devam ettiği ve milyonlarca Türk'ün yaşadığı Avrupa topraklarında neler olmadı ki !.


YIL 2019.Unutulan Ahmet amcalar, Mehmet amcalar, Ayşe teyzeler, Emine teyzeler. Biz ikinci ve üçüncü nesil için vatanından ayrılıp hasret ile, umut ile yaşamak zorunda kalan birinci nesil. Şimdi Alzheimer Hastalığı ile mücadele ediyor.. Onlara vefa borcumuzu Unutmayalım…Unutturmayalım… Yaşadıkları toprakları, tanıdıkları insanları, sevdiklerini,  her şeyini bırakıp yepyeni bir hayata başlayan, daha iyi yaşamak için çalışmak, sokak yüzü görmeden evden işe yaşamak ve hasret içinde tükenirken bile vazgeçmeyen... Ahmet amcalar, Mehmet amcalar, Ayşe teyzeler, Emine teyzeleri unutmak bize yakışmaz.


Alzheimer hastalığı henüz nedeni tam aydınlatılamayan şekilde beyin hücrelerinin programlanandan daha erken ölmesi nedeniyle olmaktadır. Yaşla beraber her kişide beyin hücre ölümü olmaktadır ama Alzheimer hastalığında bu süreç çok hızlı ve erken olmaktadır.


Alzheimer: Bunama zihin işlevlerinde kaybı niteleyen bir kelimedir. Burada önemli olan nokta normal bir zihinsel gelişme sonrasında bu işlevlerin kaybı durumunda bunamanın ortaya çıkmasıdır. Alzheimer hastalığı bunama yapan hastalıklar içinde en sık izlenen bozukluktur. Bu hastalık yeni bir hastalık olmasa da hastaların sayısı giderek artmaktadır. Çünkü hastalık ile ilgili en önemli risk faktörü yaştır ve yaşlanma kaçınılmaz bir durumdur.


21. yüzyılda doğal, sosyal veya ekonomik felaketlerle karşılaşılmazsa hastalığın görülme sıklığı daha da artacaktır. 


Atalay Kızılay

Alzheimer araştırma tezleri/Gurbetci hikayeleri./Hollanda’ya göç makaleleri ve araştırmaları.

Denk Partisi