BİZİMLE İLETIŞİME GEÇİN

info@platformdergisi.com

 
Ben Dedemin Ektiği, Benim Ektiğim Ağaçların Gölgesinde Torunlarım Oturacak!

Ben Dedemin Ektiği, Benim Ektiğim Ağaçların Gölgesinde Torunlarım Oturacak!


Evet, Doğa bilgini ve savunucusu bir Hollandalı’nın sözleri ile başlamak istedim. Gerçekten ağaca, yeşilliğe önem veren bir toplumda yaşıyoruz. Hikayelerimiz kısa ve öz olmalı. Amacına ulaşmalı isteğimiz fikir ve zikrimiz.


Ağaç kesme İzni


Hollada’da bir ağacı kesmek için, ve onun ağaç olduğunu anlamak için, belediyeler arasında uygulama farkı olsada, yerden 1,5 metre yükseğinden ağacın çapı ölçüldüğü zaman, eğer ağacın çapı 90 santimetre yi geçiyorsa o zaman ağaç kabül edilir ve ikamet edilen belediyeden kesmek için izin almak gereklidir (de kapvergunning is de omgevingsvergunning)


Ağacın cinsi nedir, kuşların yuva yaptığı ağaç mıdır ve  koruma altında mı ?Komşular ne istiyorlar ve uzun yıllar süren yasal işlemlerle bir ağacı kesmek o kadar da kolay olmadığı gibi, verilen izinde dikkatimi çeken kesilen ağaçların yerine ve durumuna göre yeniden ağaç fidesi dikme  şartı idi.

 

Hollanda’ya 10 yılda 100 milyon ağaç


Geçen kış aylarında Hollanda Devlet Orman Genel Müdürlüğü (De Staatsbosbeheer) yeniden 1,5 milyon ağaç dikti. Gelecek  10 yılda Hollanda 100 milyon ağaç dikerek yeniden iklim değişikliğine karşı, sıcağa dayanıklı yeni ağaçlar, Güney Avrupa Cevizi gibi iklim değişikliklerine dayanıklı ağaçlar dikecek.


Yeni İklime uygun ormanlar dikilecek


Devletin yanında, 12 Hollanda eyaletleri, ve diğer özel ve tüzel kurumlarda ağaç dikecekler.
Aynı zamanda Orman hava kirliliğine karşı mücadelede çok etkili bir doğal zenginlik. Ağaçlar CO2 Azot Oksit ( Karbondioksit ) sorununda kısmen çözümünde yardımcı olmakta. Ağaçlar, büyük sorun haline gelen CO2 kullanmaktalar. Böylece Hollanda bir taşla iki kuş vurmuş olmaz mı ?.
Gelecekte bizler, ya çok yaş, yada çok kurak bir iklimle yaşamak zorunda kalacağız. Gelecekte ödenebilir, su, gıda ve yesil çok kolay olmayacak. O zaman en önemli yapacağımız bir işimiz var . Her bir dünya vatandaşı bir ağaç dikerse, toplam 8 milyar Orman eder.
Gönlünüz orman gibi yeşil ve  su gibi berrak olsun. 

 

Saygılarımla,

 
Nejat SUCU

Avrupa 10.Şiir Yarışması Sonuçlandı