Bileğinde Altın Bileziği Var!


  • Kayıt: 25.01.2021 22:34:41 Güncelleme: 25.01.2021 22:34:41

Bileğinde Altın Bileziği Var!

Nejat Sucu

Oğlu Bilal askerden yeni dönmüştü. Hatça ana, kendi kendine söyleniyordu. Bu sabah bir haber almış, komşu kızı Ayşe’ye, Allah’ın emri, peygamberin kavliyle oğlu Bilal için evlilik teklifi götürmüşler, kızın anası deli karı Zeynep kızını vermekten yana değilmiş. Kızı Ayşe ‘yi memur olan birisine verecekmiş.

İçinden de olsa kızarak, vermezsen verme benim oğlum Bilal‘ın “ Bileğinde Altın bilezik var”. Kimin kızını istersem ben almasını bilirim diyordu. Oğlu Bilal Nevşehir sanayisinde kendi Torna atölyösünü açmış, bütün Nevşehir’in köyleri kendisine iş yaptırmak için sıra bekliyorlardı.

Bilal her gün eve, köylülerin hediye getirdiği Elma, Patates, Sepet sepet yumurta, Kaymaklı Çöreği, Bal ve Süt kaymağı ile dönüyordu. Bilal‘da emeğinin hakkını da veriyor, köylülerin ikramını unutmayarak yaptığı hizmetle karşılık veriyordu.

Gerçi bu aralar, bu Yaz ve Harmanda, Topal Bekteş’in Matodor Biçerdöverin’den başkasına sıra da gelmiyordu. Bu hikayemiz biraz gerçek, birazda hayalle süslenmiş bir yaşam hikayesinden bir alıntı.

Biz yine gelelim Hollanda’ya……

Hollanda’da Sıhhi tesisatçı, elektrikçi, sıcak ve soğuk hava teknikeri ve Güneş enerjisi panelleri ustaları olarak bugün 150 bin kişi çalışmakta. Gelecek yıllarda bu mesleklerde kalifiyeli eleman olarak çalışacak 45 bin yeni işgücüne ihtiyaç var.

Hollanda’da ayrıca çalışma ofislerinin 1 Ocak 2023’e kadar, Enerji tasarruf belgesi C’ye sahip olmaları gerekli. 2030 yılına kadar ise, 1 milyon 700 bin, Elektrikli araç şarj istasyonlarının yerleştirilmesi gerekmekte.

Bizim gençler yeterli derecede istihdam edilmiyorlar

Gençler için gelecek yıllarda, uzun bir ömür ekmeğini taştan çıkartacak gençlere eğitim, iş ve istihdam imkanı. Bu sektöre katılmak ve kalıcı olmak biraz zor olsada, güçlü, kuvvetli ve teşviki yüksek Türk gençlerine Hollanda’nın ihtiyacı var.

Bu konuda bilgilendirme kampanyası ile birlikte, Türk gençlerinin ilgisini ve dikkatini çekecek bir sektör. Ayrıca bir fabrikada çalışandan 3 kat daha fazla kazanç sağlamakta mümkün.

Burada belirli bir kurum ve kuruluşların, Hollanda’nın teknik sektöründe var olan ortak kurumlarla birlikte bilgilendirme, seçme ve işe yerleştirme projeleri organize edilmesi gerekir.

Benden yazması, siz gençlerden uygulaması.

Başarılar dileğimle saygılar.

Nejat Sucu