Hollanda Toplumu Ne Kadar Çok Kültürlü?


  • Kayıt: 11.03.2021 15:40:41 Güncelleme: 11.03.2021 15:40:41

Hollanda Toplumu Ne Kadar Çok Kültürlü?

Nejat Mustafa

Evet Hollanda ülkesel, bölgesel ve yerel yönetiminde var olan Hollanda devletinin eğitimli ve akıllı kadrosu bugün de Suyun başındalar. Bu da gayet normal çünkü “Parayı veren düdüğü çalar’’

Yerleşik ülke nüfusu belirleyici

Tarihler boyunca bu böyle olduğunu okumakta ve belgeleriyle gözlemekteyiz. Hollanda’ya 1960 yıllarında başlayan, Türkiye’den Fas’tan, sömürgeleri olan Endonezya’dan ve Sürüname’den Hollanda’ya yerleşen göçmenlerin bir 60 yılı Hollanda’ da eşit hak, eşitlik, var olma, kabul görme ve kaliteli bir toplumsal yaşam mücadelesi ile geçti.

En az bir 40 yıl devam edeceğiz

Etnik ve inanç temelinde farklılıklarımız olan bir toplumla, olduğumuz gibi bizi kabul etmeniz gerekir diyerek, öyle ve böyle bir mücadelemiz devam etmekte.

Çok kültürlü bir toplum /Multi culturele samenleving?

Aslında, Hollanda toplumu çok kültürlü ve çok çeşitli bir toplum istemiyor. Bu konuda, bunu isteyenlerinde ne istedikleri ve nasıl bir ideal çok kültürlü toplum istiyoruz onu da bilmiyoruz.

Hollanda ‘da tek tip Türk kimliği

Evet, genelde inanç, etnik, kimlik, adet ve geleneklerimizle birbirimize de benzemesekte, aslında bir kimlikli Türk toplumu da yaşamamaktadır. Bir de gelecek yıllarda nasıl bir kimlikle yaşamak isteyenler arasında büyük değişiklikler bulunmaktadır.

Var olan yasalara uymaktayız

Hollanda’da yaşayan çok kültürlü Türk toplumu var olan yasalara gayet saygılı. Türk toplumunun büyük bir kısmının en çok duyarlı olduğu konu inancı ve Anavatanı Türkiye. Göç olgusu ve göçmenlik burada belirleyici.

Politik katılım gerekli

Politik katılım (Participatie) dünden daha çok gerekli. Sadece Hollanda Temsilciler Meclisinde değil, en küçük mahalle evi yönetim kurulundan Avrupa Parlementosu’na kadar onlarca kurumda temsil edilmemiz gerekir.

İnanç ve etnik kökenli politikalar geçici reaksiyon ve konjonktür partileridir. Zamanla var olan görev ve rollerini yerine getirdikten sonra geldikleri gibi sessizde politik arenadan çekilirler.

17 Mart’ta benim kendi kolay seçimim?

Evet ben 17 Mart, Hollanda Temsilciler Meclisi seçimlerinde aş, iş, katılım, istihdam ve Türklerinde için bulunduğu göçmenler “ Eşit vatandaşlığa giden yolda / Op weg naar volwaardig burgerschap “, suyun başında olan benim siyasi düşünceme ve üyesi olduğum partiye oy vereceğim.

Değerli dostum, sizlerin tercihlerine de en küçük bir prangada vurmak, benim demokratik ve özgür düşünce yapıma ters düşer. 17 Mart 2021 Hollanda Temsilciler Meclisi seçimlerimi hepimize hayırlı olsun.