Hollanda’nın Nisan Ayı Politik Gündemi!..


  • Kayıt: 24.04.2021 09:10:11 Güncelleme: 24.04.2021 09:15:50

Hollanda’nın Nisan Ayı Politik Gündemi!..

Nejat Sucu

Hollanda seçimlerinden önce ve sonra yaşanan skandallar sonrası Hollanda’yı yöneten VVD ve D66 partilerine seçmenin güveninin devam ettiğini gösteriyor.

17 Mart Temsilciler Meclisi seçimlerinden sonra, geçici de olsa güven kaybeten Demisyoner ve Devrik Başbakan Mark Rutte seçmenin güvenini tekrar kazandığı son araştırmalarda ortaya çıkıyor..

VVD Partisi 35 temsilcisini korurken, yıldızı parlayan D66 partisi, koalisyon ortağı ve Başbakan adayı bayan Sigrid Kaag temsilci sayısını 24 ‘den 26’ya çıkarmış bulunmakta. Bu arada krizi iyi yönetemeyen CDA oy kaybetmeye devam ediyor.

Yeni koalisyon arayışları 

Bu arada, kurulması düşünülen ve mümkün olan yeni Hollanda koalisyonunu araştırmak ve arabuluculuk için Devlet adamı ve eski politikacı ( PvdA / informateur )Tjeenk Willink görev yapmakta. Hollanda Temsilciler Meclisine nasıl bir bilgi ve tavsiye sunacağı ilgiyle beklenmekte.

Mark Rutte karşıtı seçmen anlamakta zorluk çeksede

Ortada Korona hastası, hastayı yeniden ayağa kaldıracak bir doktora ve baştabibe gereksinim var. İlaçta bulundu ve yeniden iktisadi, sosyal, kültürel ve yeni Devlet oligarşisinin yeniden yapılanması ve organize olmasından Yelkenleri açmış Hollanda gemisine bir kaptan gerekli.

Bu kaptan, güven vermeli ve tecrübeli olmalı!..

Geçen 50 yılda gelirlerini ikiye katlayan zengin bir Hollanda var. Her ne kadar gelir ve zenginlik eşit paylaşılmasada, rahat yaşam sürebilen ve gelirlerini kaybetmekten korkan ve sahip olunan politik eliteye ve politik statüye sıkı sıkı sarılan bir seçmen var.

Gelecek günlerde, dar gelirlileri, belirli bir birikimi olmayanları zor günler beklemekte. Yeniden, hasta ekonomiyi ve hasta hasta yaşama devam eden Hollandayı tekrar üreten, tüketen ve büyüyen bir toplum oluşumu sağlayacak milli mutabakat hükümeti yolda olabilir.

Bu hükümetin Temsilciler Meclisinde Salt çoğunluğuna sahip olması istenen ve beklenen bir tablo.

Ne gariptir ki…

Hollanda’yı yönetenlerden bazen küçük ortaklar oy kaybına uğraya biliyorlar. Aynı zamanda seçmen, koalisyona katılmayan ve ortak olmayan bir partiye, belirli bir süre sonra yönetmeyen partiye oy vermiyor.

İktidar olacak partiye oy veren bir seçmenin yanında, bireysel karizma ve yeni liderlik yeteneği de seçmenin tercihlerini belirlemekte.