Hollanda’da skandalların ardı arkası bitmek bitmiyor


  • Kayıt: 08.05.2021 11:16:37 Güncelleme: 08.05.2021 11:16:37

Hollanda’da skandalların ardı arkası bitmek bitmiyor

Nejat SUCU

Hollanda Devleti Vatandaşından Özür Diledi (Dat spijt ons zeer) !...

Hollanda’da skandalların ardı arkası bitmek bitmiyor, Hollanda Vergi Dairesi ( Belastingdienst ) bazı vergi mükelleflerine gönderdiği kişiye ait olan mektupta;

1 Ocak 2012 ile 27 Şubat 2020 tarihleri arasında, vergi iadeleri ve ek yardımların Vergi yolsuzluğunu araşma ve incelemek için kullanılan “De Fraude Signalering Voorziening “ (FSV)bazı yapılmaması gereken, haksız, ve uygunsuz kayıtların yapıldığını, uzun süre saklandığının ve kayıtların çokça görevliler tarafından kullanıldığını, yanlış ve haksız kullanımdan mağduriyetin doğmuş olabileceğini belirtmekte. Var olan yolsuzluklarla yapılan mücadelede FSV aynı zamanda yüksek oranda riziko sinyal

(Risicosignaal) sistemiydi.

Vergi Dairesi Genel Müdürü’nün gönderdiği mektupta vatandaşına “ Dat spijt ons zeer “diyerek, belli ki Hollanda tarihte bir ilklerden olan “Devlet Vatandaşından özür dilemekte “. diyebiliriz.

Daha önce yapılan araştırma sonuçları Hollanda Temsilciler Meclisine gönderilmiş olup ve ikinci araştırma gelecek günlerde yapılacağı belirtiliyor. İkinci bir araştırmada, vatandaşın uğradığı haksızlık ve zararlar araştırılacak. Geçmiş günlerde, binlerce etnik, gelir ve fakirlik durumuna göre, Türk göçmenlerinin de Vergi dairesince fişlendiği bilinmekteydi.

Kültür değişimi mi?

Vergi Dairesi Hollanda Devleti’nin en önemli ve devletin omurgası olarak tanımlayabileceğimiz bir kurum. Bugünlerde, Hollanda devletini ve sistemin çalışması ve vatandaşını şüpheli ve yolsuzluk yapan yüksek olan gruplar olarak ayıran bürokrasi geçen günlerde Hollanda Temsilciler Meclisinde uzun bir süre gündemini korumuştu.

Olumlu gelişmelerde var!.

Var olan sorunu, konuşmak, tartışmak ve geleceğe yönelik bir çözüm için sorunu yetkili kurumlardan, kendisinden bilmek bana yeniden gelecek için “Vatandaşı için Devlet kurumları olma ‘umutlarını güçlendiriyor. Bu konuda yeni kurulacak “ Hollanda koalisyon kabinesi. “ daha transparan bir bürokrasi kültürünün gerçekleşmesi gerektiği konusunda hemfikir. Yeni hükümet programına da alınması ve uygulanmasını da beklemekteyiz.

Lahey / Nejat SUCU