Seyyah Olup Hollanda’yı Gezmek


  • Kayıt: 18.06.2021 16:34:21 Güncelleme: 18.06.2021 16:34:21

Seyyah Olup Hollanda’yı Gezmek

Nejat SUCU

Son yıllarda Bisikletimle 40 Kilometre kare Almelo ve çevresini gezdim ve resimledim. Zaman içerisinde “Seyyah Pedagojik Rehber “” olarak görevli olarak çevre köy, kasaba ve şehirlerde çalışma ve bu güzide mekanları görme olanağım oldu.

Her gezdiğim köy, kasabada ve şehirde o mekanın tarihini, güzelliklerini ve tarihi dokunun nasıl korunduğunu gözleme ve esinlenme imkanım da oldu.

Yeni, yeni objeler, ırmaklar, parklar ve yeldeğirmenleri ve köy çeşmelerinin olduğu Hollanda’nın kendine göre güzel, yeşil, bakımlı ve gelecekte yaşanmak için güzel bir Avrupa Birliği ülkesi olduğunu gördüm.

Elma yetiştiren köylü kadını, kendi ve köyde yetişen gıda ürünlerini pazarlamak için evinin arkasına dükkanını açmış. Bir yanda İjssel Nehrinin kenarında hareket eden, yürüyen ve bisikletlerle doğada olan insan manzaralarını görmek ve yaşadığımız ülkede 4 kilometre karenin içinde döne döne yaşamanın insanı geliştirmediğini ve mutlu etmediğini fark ettim.

Zutphen Halkalı Simit,

Yıllar önce 1988 yılında çalıştığım Gelderland Eyaleti’nin Zupthen şehrinde tadı damağımda kalan Fındık ve Üzümlü ekmeği aradım. Bir de sopalara geçirilmiş simitleri gördüm. Evet Hollanda’da biz hâlâ Stokbrood diye uzun Fransız ekmeği ile kandırıldığımızı anladım.

Ekmekçi bayan, satıcı genelde bayan, Fırıncılar çoğunlukla erkektirler. Bayan gerçek Stokbrood denen simidin bu olduğunu söyledi. Gezen gerçekten çok görür ve bilir derler.

Hollanda Musevi toplumu

Hollanda Yahudi Cemaati 1590 yılında ilk Hollanda’ya gelen İspanyol Yahudilerinin ve Portekizli Marokanları yerleşik yaşamdaki sosyal, ekonomik, kültürel ve ticari katkılarını görme imkanım oldu.

250 bin Hollandalı Musevi’yi Hollanda Tren Yollarının ( Nederlandse Spoorwegen / NS ) Auschwitz gibi Nazi toplama kamplarına göndermişti. Çoğunun geri dönmediği insanlık suçunu işleyen Hollanda Tren yolları yakın bir zamanda suçunu kabul ederek geride kalanlara sembolikte olsa bir tazminat ödemeye karar verdi.

Her köyde ve kasabada Nazi toplama kamplarına giden ve geri dönmeyen Musevi’ler için yapılmış anıt mezarları görmek mümkün. Ayrıca geride Musevi yaşamına şahitlik eden yüzlerce bina ve mezarlıklarla karşılaşmakta mümkün.

Ayrıca gezmek ve görmek insan ruhunu mutlu ederek, başarılı ve iyi bir vatandaş olmada en güzel faaliyetlerimizden biridir.

Son yıllarda kullanılan elektrikli bisikletlerimizle Hollanda’yı bir hafta baştan başa gezmek, görmek ve yaşamak neden olmasın. İnsanın yaratıcılığı sonsuzdur yeter ki gezelim ve görelim. Belki bir gün ikamet ettiğimiz Almelo’dan Paris’e 590 kilometrelik bir yolculuk yapma imkanımız neden olmasın.

Hoş ve güzel kalın..

Nejat SUCU