Hollanda Politik Gündemi ve Gelecek Koalisyonu!...


  • Kayıt: 25.06.2021 14:43:17 Güncelleme: 25.06.2021 14:43:17

Hollanda Politik Gündemi ve Gelecek Koalisyonu!...

Nejat SUCU

Hollanda’da yaşıyoruz ve Hollanda politik gündemini, yasaları ve sosyal devleti anlamak ve anlatmaktan en doğal bir çalışma olamaz. Tabii ki başka düşünen, çok kültürlü ve çok renkli bir topluma sahip olduğumuzda güzel bir gelişme.

Tabii ki toplumsal ahlâk değerlerine saygılı ve Hollanda yasaları içerisinde kalarak fikir değişimine her zaman var oldum ve olmaya da devam edeceğim.

90 gündür ufukta Kaptan gözükmüyor

17 Mart seçimlerinden sonra, geçen 90 günde garip olduğu kadar ilginç gelişmelerde yaşandı Hollanda’da. Hollanda Temsilciler Meclisi gelecek hükümetten çok, Başbakan Rutte’nin yeniden Hollanda gemisine kaptan olup olmamasıyla ilgilendi.

Rutte yalnız değildi

Her türlü saldırı, skandallar ve fırtınalara rağmen, Rutte Hollanda kabinesini kurma faaliyetlerini devam ettirecek tek adam olma özelliğini devam ettiriyor. Tabii ki kendisine güç ve yola devam etmesini isteyen bir seçmen kitlesi ve Hollanda’yı yöneten işverenlerin temsilcilerini geniş desteğini de unutmamak gerek.

Seçmenin güveni devam ediyor mu (Politik barometre) ?

Evet. Mayıs ayı içerisinde yapılan anket sonuçlarına göre; Koalisyon ortakları VVD 35 ve D66 partisi ise 25 temsilci ile Hollanda Temsilciler Meclisinde temsil hakkına sahip gözüküyorlar.

Başka kaptan olmayınca

Başka kaptan olmayınca ve onu iyi bilen kaptanın naz yapması gibi Rutte. Tabii ki yalnız bir koalisyon olmayacağına göre; yine yeni sol ile yeni bir koalisyon kurmaya nazlanan VVD liderini gözledik son 90 günde.

Politik seçim

Liberal yeni bir hükümetin kurulması beklenen ve korona buhranından sonra Hollanda’yı yönetecek bir Liberal – Sol koalisyonun kurulmasından rahatsız olanlar var. Neden mi?

Pastanın paylaşımı

Hollanda’nin yıllık bütçesi € 400 milyara yaklaşan bölüşülmesi gereken bir pasta. Politik partiler kendi seçim programlarında daha çok kendi söz verdikleri çalışmaları görmek isterler. Liberal – Sol Kabine demek, bazı çevrelere daha az kaynak akışı ve daha fazla Devlet kasasına katkı anlamına gelir.

Seçenekler yine var

Anlaşılan seçimi kazanan D66 ve VVD partileri kimle Hollanda’yı yönetmek istediklerinde aynı fikirde gözükmüyorlar. Bellimidir birbirlerine pazarlık payı bırakmamak için biraz naz, biraz de kamuoyu gündemi yaratıyorlar. Gelecek üç ayda bir hükümetin kurulmaması demek, yeniden seçimleri mi yanında getirecek?

Hep birlikte göreceğiz.

Görevde var olan devrik kabine (demissioner ) Hollanda’yı daha iyi mi yönetiyor?. Belli ki güçlü, etkili ve yetkili Hollanda bürokrasisi her türlü şartlarda Hollanda’yı yönetebilecek gözüküyor.

Sizler ne dersiniz?

Saygı ve sevgilerimle.

Nejat SUCU