Hollanda’ya Göç Tarihim

Yaşantımızda bazı tarihler var, onları unutmak mümkün değildir. Çok zaman bu tarihler çok da özel ve bilerek seçilmemiş olmakla birlikte, benimde Türkiye’ den Hollanda’ya yolculuk yerleşim tarihim 08. 08. 1980’dir. Evet, ne tesadüf ne de bilerek seçilen bir tarih dağılma, 3 tane 8’in yan yana gelmiş olması...


  • Kayıt: 15.07.2021 21:56:57 Güncelleme: 15.07.2021 21:56:57

Hollanda’ya Göç Tarihim 

Nejat SUCU

Yaşantımızda bazı tarihler var, onları unutmak mümkün değildir. Çok zaman bu tarihler çok da özel ve bilerek seçilmemiş olmakla birlikte, benimde Türkiye’ den Hollanda’ya yolculuk yerleşim tarihim 08. 08. 1980’dir. Evet, ne tesadüf ne de bilerek seçilen bir tarih dağılma, 3 tane 8’in yan yana gelmiş olması.

Dikkatimi çeken kendi yaşantımda yeni bir başlangıç olan bu tarihte üç tane sekizin olması. Yaşamda bana sekizler çokta anlam ifade etmese de belli ki yaşantımdaki başarının 6 ile 8 arasında olmasını hedefledim.

Ne kadar başarılı oldum bilemeyiz ama o yıllar göz açıp kapayıncaya kadar geçti de gidiyor. Var olanla yetinmeye, sahip olunanla mutlu, huzurlu olmaya, daha güzeli var olma, mücadelesiyle geçen yıllar. Hollanda eğitimde 6 notu yeterli (voldoende anlamında) kullanılmakta.

Göçmenlik duygusu

Tabi ki geldiğim yeri, özlemlerimi, sevgilerimi, edep ve etik değerleri sahip olunan aile, şehir ve ülke kültürünü unutmayarak, Hollanda’nın güzel değer yargılarını birlikte güzele ve iyiliğe harmanlayarak kendi bireysel kişiliğim ve kültürel kimliğimle faydalı iyi bir vatandaş olmaya çalıştım.

Teslimiyet hiç olmadı

Biraz önce arabanın içinde, gün batımında ortaya çıkan, kırmızı, pembe, mor ve sarı renk cümbüşünü görünce, evrende yaşananları, zulümleri, işkenceleri, hapisleri, gurbeti ve savaşları düşündüm. Yaşantımız onlardan ve onlarınkinden daha da mı zor diye kendi kendime sordum.

Gün batımında hep aklıma Nafiz Faruk Çamlıbel’in “Han Duvarları” şiirindeki bu dörtlük aklıma gelir:

"On yıl var ayrıyım Kınadağı'ndan

Baba ocağından yar kucağından

Bir çiçek dermeden sevgi bağından

Huduttan hududa atılmışım ben"

Elde olanla huzurlu olmak

Evet, biraz duygusal, biraz Edebiyat yapalım dedik. Tabi ki yaşantımızda duygu sömürüsüne hiç yer olmadı. Belki bu anlamda birçokları için gereğinden fazla ciddi oldum. Gençliğimizi yaşamadan çok erken olgunlaşmak zorunda mı bırakıldık? Yoksa var olan imkânlarda kendi özgür seçeneğimiz mi oldu. Bilemiyorum, çokta şikâyet etmeye gerek yok. Elde olanla mutlu ve huzurluyduk.

Hayat bir ileri bir geridir

Yaşam çok zaman iki adım ileri, bir adım geridir. Her zorluklara, her daraldığımda teslimiyeti kabul etmeyerek, yeni çıkış yolları ve yeniden deneyerek yaşamı renkli, çeşitli, umutlu ve sevimli kılmaya çalıştım. Yarın içinde yeni umutlarım ve malzemem hala var. Kendim ve çevrem için kısmen başarılı olduysam ne mutlu bana.

Sevgilerimle.