Çoğu Zaman Isırgan Otuna Benzeriz


  • Kayıt: 02.11.2021 00:11:13 Güncelleme: 02.11.2021 00:11:13

Çoğu Zaman Isırgan Otuna Benzeriz

Nejat SUCU

İnsanı Isırgan otuna benzetmekte nerden çıktı ?

Göre ’de, Göre Çayı'nda akan suyun bol olduğu zamanda, Nevşehir’e kadar uzanan bahçeleri sulamak için arklar bulunurdu.
Genelde arkların kenarlarında Adam boyuna uzanan semiz ve yemyeşil Isırgan otu ( Isırgan otu (Urtica dioica/ Brandnetel ) ve Nevşehir’de Cızlağan otu dediğimiz Isırgan otları büyürdü.

O kadar taze olmasına rağmen giyilen Pantolondan bile insan vücudunu yakan ve cızlayan zararlı bir ot olarak bilinirdi.

İnsanları da Isırgan otuna benzetmek

Doğal yaşamda insanlar bazen otlara, ağaçlara bazen de hayvanların karakterine benzediğini düşünürüm. Tabii ki bu benzetmede, mazlum, çalışkan ve insana faydalı olan, iyi huylu insan karakteri olduğu kadar, hırçın, huzursuz, geleni ve gideni azarlayan geçimsiz Isırgan otu gibi herkesi cızlayan insan tipleri de vardır.

Doğal ve olağan olanı makbul.

Var olanı olduğu gibi kabul etmek, geçmiş yıllarda, sunulan ve talip olunan görevimiz gereği anlayışla karşılamaktaydım. Son yıllarda hiçbir faydası bulunmayan, sadece kendi egolarını tatmin etmek isteyen, sağa ve sola bir Isırgan otu gibi etrafına olumsuzluk veren ve cızlayan insanlara zaman ayırma lüksüm kalmadı.

Mümkün olduğu kadar uzak durmak

Evet son yıllarda Korona pandemesiyle birlikte, daha az ilişki içinde olduğumuz ve ziyaretlerimizin kısıtlı olduğu gerçeği kesin. Bu arada kendimiz var olan yeni kural ve mesafeli yaşam biçimine alışmakla beraber, yeni dönemde zamanımızı, yeni uğraşlarla geçirmeye başladık.

Olumlu yönde kullanmak

Aslında Isırgan otuma benzettiğimiz insanlarımız çoğu zaman zeki ve beceriklidirler. Onların bir Isırgan otu gibi olduğunu düşünün ne kadar faydalı olacaktırlar. Bazen de vurdumduymaz, anlamaz, farkına varmaz ve uyuşuk insanları Isırgan otu gibi cızlıyarak uyandırmak gerek. O anlamda, her ne kadar muhalif ve itiraz eder olsalar da, toplumsal muhalefet yönünden önemlidirler.

Peki Isırgan otunun faydaları nelerdir ?

Isırgan otunun sağlığımıza olan faydaları saymakla bitmez. Mesela vücudu detoksifiye etme, metabolik verimi arttırma, bağışıklık sistemini arttırma, dolaşımını artırma, enerji seviyelerini iyileştirme, menstrüasyon yönetimi, menopoz semptomlarını en aza indirme ve cilt bakımına yardımcı olma yeteneği en önemli faydalardandır.

Dahası da var tabi. Böbrek ve safra kesesi sağlığını koruma, inflamasyonu azaltma, kas kütlesini arttırma, hormonal aktiviteyi düzenleme, diyabeti önleme, kan basıncını düşürme, hemoroidleri yatıştırma ve solunum koşullarını iyileştirme gücüne sahiptir.

Sakın ha, beni Isırgan otuna benzetti diye kızmayın. Bakın ne kadar bilmediğimiz faydaları var Isırgan otu gibi insanında.

Saygı ve sevgilerimle.